Infografika: Jak světové země vnímají postavení žen ve společnosti

Jak se na ženy nahlíží v různých koutech světa? Rusko například ženy vnímá ve své společnosti z 69 %jako dobré matky. Pouze 34 % Rusů naopak tvrdí, že by věci fungovaly lépe, kdyby ženy zastávaly odpovědnou pozici ve vládě nebo v byznysové sféře. Jak je to v ostatních státech světa? Podívat se na to můžete v nové infografice, již publikoval server Statista.com. Výsledky aktuální statistiky sestavila společnost Ipsos MORI. 

Opačný pohled oproti Rusku se na ženy klade v Indii. Tam jsou oba pohledy v podstatě vyrovnané. Drtivá většina Indů roli ženy ve společnosti v oblasti byznysu nebo politiky vnímají pozitivně ze (79 %). Na druhou stranu ale ženy považují i za dobré matky a ženy (64 %).

Dalším národem, který nejméně důvěřuje ženám na řídících postech, je Japonsko (43 %). Z velké části jde o konzervativní zemi, v níž se za hlavního živitele rodiny považuje muž. Japonci snášejí pracovní neúspěchy velice špatně. Z toho vyplývá i velký podíl sebevražd. Nejčastěji se pak zabíjejí v pralese Aokigahara, který získal nálepku lesa sebevrahů. Tradice japonských sebevražd je zakořeněna hluboko v dějinách tohoto národa. Příkladem může být rituální sebevražda samurajů neboli takzvané seppuku. Japonci se rovněž za druhé světové války neblaze proslavili sebevražednými útoky kamikaze, ke kterým se uchylovali jejich armádní piloti.

Postavení žen ve společnosti se stále musí řešit

Postavení žen v globální ekonomice je stále palčivým problémem. Předseda Social Watch Česka republika serveru a2larm.cz uvedl, že podle statistik Organizace spojených národů (OSN) ženy více pracují než muži. Jejich příjmy jsou i přesto nižší až o 30 procent. Tu vůbec nejhorší a nejhůře placenou práci navíc vykonávají právě ženy a to za velmi špatných pracovních podmínek. Státy proti této neblahé skutečnosti ještě nedokázaly efektivně zasáhnout.

Zdroj: Statista, Ipsos MORI

Genderová nevyváženost nejvíce škodí matkám samoživitelkách. Podle organizace Social Watch tvoří v České republice matky z podílu rodičů samoživitelů  87 %. Tyto ženy jsou oproti běžným rodinám s dětmi více než pětkrát více ohroženy chudobou. V Česku pobírají ženy v současnosti v průměru o 22,5 % méně peněz než muži. Tato nevyvážená odměna za práci se ve svém důsledku odráží i v nižších důchodových dávkách.

Problémem genderové nevyváženosti není ale pouze platová nerovnost. Ruku v ruce s ní jde i násilí páchané na ženách. Společnost by se tak měla snažit tuto nevyváženou situaci vyřešit a postavit ženy do totožné roviny s muži. Žijeme přece v moderní době, kdy by si všichni lidé měli být nehledě na své pohlaví, náboženství ale i barvu pleti rovni. Pohled na infografiku poukazuje na skutečnost, že se věci pomalu zlepšují. Převážně pak jde o západní mocnosti, v nichž ženy nacházejí stále lepší pracovní podmínky. 

 

 

Zdroj: Zet

Infografika: Jak světové země vnímají postavení žen ve společnosti Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Kampaň vodky Smirnoff si střílí z Trumpa

    Byznys ·

    Americký prezident Donald Trump stále čelí obvinění z napojení na Rusko během listopadových voleb. Celou kauzu se přitom rozhodla využít světoznámá značka vodky Smirno…

  2. BBC: Navalného opět zadržela policie

    Společnost ·

    V Rusku došlo k zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného. Stalo se tak poté, co Navalný vyzval své příznivce k nepovolenému protestnímu pochodu v Moskvě. Lidé tak m…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.