Infografika: Hlavní města jsou zásadní pro ekonomiku evropských zemí, výjimkou není ani Praha

Zajímala vás někdy otázka, jak je důležité hlavní město pro ekonomiku země? V tom případě jste na správném místě! Institut německé ekonomiky Kolína nad Rýnem zveřejnil nový výzkum, který dokazuje, že alespoň evropská hlavní města tvoří srdce většiny ekonomik jednotlivých států. Česko je na tom v tomto ohledu naprosto totožně! Podívejte se na nový přehled v infografice od serveru Statista.com.

Dalšími zajímavými příklady zemí, které je zapotřebí zmínit, jsou Řecko a Slovensko. Pokud bychom Athény a Bratislavu odstranily, tak by jejich hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele klesl o 19,8 a 18,9 procenta. HDP České republiky by se bez Prahy snížilo o 14,2 %. Bez Paříže by strádala ale i Francie, jejíž HDP by se propadlo o 14,8 procenta.

Zdroj: Statista.com

V Evropě se vymyká zavedeným zvyklostem pouze Německo. Bývalý starosta označil Berlín za „chudé, ale sexy město“. Německé hlavní město se potýká s vysokou nezaměstnaností, chudobou, zadlužeností, zastaralou infrastrukturou a vzdělávacím systémem, který potřebuje inovovat. Pokud bychom Berlín odstranily z mapy Německa, tak by HDP na tamního obyvatele vzrostlo o 0,2 %. 

 

 

Zdroj: Statista, Zet

Infografika: Hlavní města jsou zásadní pro ekonomiku evropských zemí, výjimkou není ani Praha Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. V Berlíně odstartovala debata o nové vládě

    Společnost ·

    V Berlíně ve středu začalo vyjednávání o nové německé vládě. Zástupci konzervativní unie CDU/CSU, včetně kancléřky Angely Merkelové (CDU), se v poledne sešli se svobod…

  2. Islámský stát přišel o syrskou Rakku

    Byznys ·

    Arabsko-kurdské milice SDF dobyly z rukou bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) město Rakka. To v minulosti představovalo hlavní baštu IS v Sýrii. S odk…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.