Infografika: Druhou světovou válku vyhrálo spojencům výkonnější zbrojařství

V rámci svého článku o ekonomice ve druhé světové válce se Mark Harris pokouší vyjádřit přínos ekonomiky v porážce velkých mocností. Server Statista přináší nyní na základě článku infografiku, která dokazuje, že druhou světovou válku a porážku nacistického Německa, Itálie a Japonska zařídila především ekonomika a s ní spojený zbrojní průmysl. Statistika se odkazuje na produkci jednoho z nejdůležitějších prostředků druhé světové války, kterým byly tanky. 

Harrison říká, že problémy s produkcí tyto státy neměly v prvním časovém úseku války, ve kterém ještě nefigurovaly větší země, jako byly Sovětský svaz nebo Spojené státy. „V prvním období války výhody strategie a vojenské vybavenosti zaručily Německu a Japonsku zdrcující vítězství v kombinaci s vynikajícími hospodářskými poměry,“ řekl Harrison. Osa Berlín, Řím, Tokio začala ztrácet na síle pravděpodobně v roce 1941 nebo 1942. 

Před německou invazí do Polska podepsal Sovětský svaz s Třetí říší Pakt Ribbentrop-Molotov. Šlo o dohodu o neútočení a rozdělení sféry vlivu, k jejímuž podpisu došlo 24. srpna 1939. Německo tuto dohodu 22. června 1941 porušilo, když napadlo Sovětský svaz. Ten se poté zapojil do tažení proti Německu.

Spojené státy se aktivně do druhé světové války zapojily poté, co Japonsko zaútočilo na jeho havajskou námořní základnu Pearl Harbor. Vstup těchto velkých hráčů do války zlomil Němcům a jejich spojencům vaz. 

Infografika ukazuje statistiky ohledně produkce jednoho z nejdůležitějších nástrojů války. Ano jde o tanky. Statistiky nepřímo odkazují na to, že druhá světová válka se odehrávala nepřímo i v útrobách montážních linek. Většina tanků a samohybných děl vyrobil pak Sovětský svaz. V jeho patách jej následovaly USA.

Ekonomická síla nemůže ale obstát ve všech válkách. Tuto skutečnost potvrdila vietnamská válka, v níž Spojené státy americké neuspěly. 

 

Zdroj: Statista

 

 

 

Zdroj: Statista, Zet

Infografika: Druhou světovou válku vyhrálo spojencům výkonnější zbrojařství Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.