Infografika: Deset zemí EU s nejsilnější armádou, Česko zaostává

V pondělí podepsalo 23 členských států Evropské unie (EU) dopis, jenž posílí evropskou spolupráci v obranné oblasti. Konkrétně pak jde o trvalou strukturovanou kooperaci (PESCO). K ní se odmítli připojit Velká Británie, Dánsko, Irsko, Portugalsko a Malta. Server Statista nyní přináší infografiku znázorňující deset vůbec nejsilnějších armád EU. Česko mezi nimi chybí. 

Infografika je vyhodnocena na základě údajů poskytnutých společností GlobalFirePower.com. Zohledněny v ní jsou aktivní vojáci a členové armády připraveni kdykoli zasáhnout k boji. Nová statistika ovšem nezohledňuje civilní zaměstnance a vojáky v záloze. Největší stálou armádu má Itálie s 248 tisíci vojáky. Následuje ji Francie a Německo. Česká republika má podle serveru GlobalFirePower.com k dispozici 22 tisíc vojáků.

Zdroj: Statista

Podpis dohody PESCO představuje pro Česko závazek ke zvyšování obranného rozpočtu, díky němuž dojde k následnému splnění cílů. Partnerské státy se mají následně doplňovat a účelně synchronizovat obranné možnosti. Podporu má nalézt spolupráce v rámci výcviku a logistiky.

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) se na konci července domluvil s ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO) na tom, že Česko zvýší výdaje na obranu do roku 2020 na 1,4 procenta HDP. Armáda měla podle původních informací dostat menší podíl peněz.

Americký prezident Donald Trump často kritizuje členské státy NATO, že neinvestují do zbrojení potřebné finanční obnosy a vezou se na vlně silnějších států. Proto požadoval, aby tyto země vydávaly na obranu minimálně 2 procenta HDP.

Aktuálně Česko investuje do obrany země kolem jednoho procenta HDP. Na dvě procenta by se mělo dostat do roku 2024. 

 

 

Zdroj: Statista, Zet 

Infografika: Deset zemí EU s nejsilnější armádou, Česko zaostává Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.