Inflace v Rusku zrychluje. V srpnu dosáhla 15,8 procenta

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Rusku v srpnu zrychlilo na 15,8 procenta z červencové hodnoty 15,6 procenta. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil ruský statistický úřad. Loni v srpnu ruská inflace činila pouze 7,6 procenta.

Meziměsíčně ceny v Rusku vzrostly o 0,4 procenta po červencovém růstu o 0,8 procenta. Ceny potravin ale o 0,7 procenta klesly. Ceny nepotravinářského zboží vzrostly o 0,8 procenta a ceny služeb se zvýšily o 1,3 procenta.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali, že meziroční inflace zůstane na červencových 15,6 procenta. Meziměsíční růst cen odhadovali na 0,2 procenta.

Jádrová inflace, která nezahrnuje nestabilní ceny potravin a energií, stoupla na 16,6 procenta z 16,5 procenta v minulém měsíci. Před rokem činila osm procent.

Ruská ekonomika se v současnosti potýká s negativními dopady prudkého poklesu cen ropy. Hospodářský růst navíc podkopávají sankce, které na Rusko uvalily západní země kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi. Ruské ministerstvo financí nedávno uvedlo, že ruská ekonomika by letos měla klesnout o 3,3 procenta.

Inflace v Rusku se od loňského roku prudce zvyšuje kvůli propadu kurzu rublu, který zdražuje dovoz. Promítá se v ní ale zákaz dovozu řady potravin ze Západu, což je ruská odveta za západní sankce vůči Moskvě.

 

Zdroj: ČTK

Inflace v Rusku zrychluje. V srpnu dosáhla 15,8 procenta Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.