Inflace v Číně je na letošním maximu, ceny výrobců ale klesají

Míra inflace spotřebitelských cen v Číně dosáhla nejvyšší úrovně od začátku roku. V červenci zrychlila růst na 1,6 procenta po tempu 1,4 procenta v červnu. Vyplývá to z údajů čínského statistického úřadu. K nárůstu přispělo zejména zdražení vepřového masa. Ceny výrobců jsou naopak na téměř šestiletém minimu.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že spotřebitelské ceny v Číně v červenci porostou pomaleji a meziročně se zvýší pouze o 1,5 procenta. Data ukázala, že největší nárůst nastal u vepřového masa, kde se ceny kvůli prudkému propadu v zásobování ceny zvýšily o více než 16 procent.

Spotřebitelská inflace v Číně však nadále zůstává hluboko pod oficiálním cílem, který je stanoven v blízkosti tří procent.

V propadu přitom pokračují ceny výrobců. V červenci klesly ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 5,4 procenta, což je téměř šestileté minimum. Navázaly tak na dlouhou řadu poklesů, za kterou stojí nadměrná výrobní kapacita v mnoha odvětvích.

Data podle analytiků naznačují, že druhá největší ekonomika světa nadále čelí tlaku na pokles cenové hladiny. Peking podle nich má stále ještě prostor k další podpoře ekonomiky.

Čínská centrální banka od loňského listopadu čtyřikrát snížila základní úrokové sazby, aby se pokusila podpořit hospodářskou aktivitu. Podle části analytiků bude pravděpodobně muset k podobnému kroku přistoupit znovu.

 

Zdroj: ČTK

 

 

Inflace v Číně je na letošním maximu, ceny výrobců ale klesají Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. ČSA předčasně ukončí sezónní linku do Atén

    Byznys ·

    České aerolinie v srpnu předčasně ukončí linku do Atén, kam začaly létat v červenci. Důvodem je přetrvávající hospodářská krize v Řecku. Jde o první destinaci, kterou …

  2. Řecko vyzvalo Evropskou unii k pomoci s uprchlíky

    Společnost ·

    Řecký premiér Alexis Tsipras vyzval Evropskou unii k větší solidaritě s jeho zemí, protože tamní úřady nemohou zvládnout nápor tisíců imigrantů. Organizace spojených n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.