Inflace v listopadu značně zpomalila, zlevnily potraviny a pohonné hmoty

Meziroční růst spotřebitelských cen v listopadu zpomalil na 0,1 procenta z 0,2 procenta v říjnu. Ceny tak rostly nejpomaleji od letošního února. Zlevnily hlavně pohonné hmoty a potraviny. Čísla dnes zveřejnil Český statistický úřad. Analytici očekávali zrychlení meziroční inflace na 0,4 procenta. Ve srovnání s říjnem spotřebitelské ceny klesly o 0,4 procenta, což byl největší meziměsíční pokles od září 2013.

Spotřebitelské ceny v listopadu ve srovnání s říjnem klesly u potravin, nealkoholických nápojů, tabákových výrobků, lihovin i piva. Čtvrtý měsíc pokračovalo zlevňování pohonných hmot. „Nejmarkantněji se projevil vliv snížení cen potravin, pohonných hmot, dovolených a alkoholických a tabákových výrobků. Růst, navíc jen mírný, zaznamenaly pouze ceny ve skupinách bydlení a odívání a obuvi,“ uvedl Patrik Rožumberský z UniCredit Bank. Podle něj se díky těmto výsledkům dá předpokládat, že Česká národní banka (ČNB) opustí intervenční režim spíše později nežli dřív.

Podle hlavní ekonomky České bankovní asociace Evy Zamrazilové centrální banka zareaguje zavedením negativních úrokových sazeb. „Zatímco spotřebitelům se nízká inflace zjevně zamlouvá, ČNB s vysokou odchylkou od své aktuální prognózy ve výši 0,5 procentního bodu spokojená nebude. Centrální banka bude pravděpodobně cítit potřebu reagovat a nelze tedy vyloučit, že bude zvažovat zavedení negativních úrokových sazeb,“ uvedla. 

„Zatímco trh práce už odráží silný ekonomický růst, cenový vývoj silnou domácí poptávku zjevně ignoruje a je ovlivněn zejména zahraničními faktory - levnou ropou a celkově nízkou inflací v zemích obchodních partnerů. Pokud se výrazněji nezmění zahraniční prostředí, výraznějších inflačních tlaků se pravděpodobně nedočkáme,“ komentuje dále výsledky Zamrazilová. 

 

Zdroj: ČTK, Zet

Inflace v listopadu značně zpomalila, zlevnily potraviny a pohonné hmoty Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.