Inflace v eurozóně dále klesá, první říjnový odhad je 0,7 procenta

Míra inflace v eurozóně se dál snižuje. Z hodnoty 1,1 procenta v září podle prvního odhadu evropského statistického úřadu Eurostat tento měsíc klesla na 0,7 procenta.

Největší vliv na inflaci by podle Eurostatu měly v říjnu mít, stejně jako z září, ceny potravin, alkoholu a tabáku. Jejich růst však postupně zpomaluje. Nyní je odhadován na 1,9 procenta proti zářijovým 2,6 procenta a srpnovým 3,2 procenta. Prohlubuje se také pokles cen energií, říjnové číslo v dnešním prvním odhadu Eurostat uvádí jako -1,7 procenta. V září to bylo -0,9 procenta a v srpnu, kdy se tento trend objevil poprvé -0,3 procenta.

Služby v říjnu zdražily podle prvního odhadu o 1,2 procentního bodu, inflace cen u průmyslového neenergetického zboží by měla zůstat na stabilních 0,4 procenta. První odhad Eurostatu nezahrnuje meziměsíční údaje, ani žádné další podrobnosti. Zprávu s úplnými údaji za září úřad zveřejní 15. listopadu. Z prvních dat za tento měsíc plyne, že inflace v zemích s eurem dál bezpečně zůstává pod dvouprocentním limitem, který si jako strop cenové stability stanovila Evropská centrální banka.

Zdroj: ČTK

Inflace v eurozóně dále klesá, první říjnový odhad je 0,7 procenta Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Facebook zvýšil čtvrtletní zisky o 60 procent

    Byznys ·

    Největší světová internetová sociální síť Facebook ve třetím čtvrtletí pokračovala v přesunu z loňských ztrát do vysokého zisku. Čtvrtletní výnosy se zvýšily o 60…

  2. Spotřebitelská nálada v Německu mírně klesla

    Byznys ·

    Nálada mezi německými spotřebiteli mírně klesla, zůstala ale nedaleko nejvyšší úrovně za šest let. Uvedl to dnes výzkumný institut GfK. Mírný pokles způsobily obavy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.