Inflace v eurozóně byla v lednu stabilní na 0,8 %, vyplývá z výsledků Eurostatu

Míra meziroční inflace v eurozóně se v lednu nezměnila a zůstala stabilní na 0,8 procenta. Evropský statistický úřad Eurostat tak dnes upravil svůj původní rychlý odhad, který ukazoval další mírné snížení inflace. V celé EU byla meziroční inflace v lednu na 0,9 procenta, proti prosinci se tak snížila o 0,1 procentního bodu.

V případě České republiky Eurostat uvádí meziroční míru inflace na úrovni 0,3 procenta. Meziměsíční míra inflace byla letos v lednu na záporné hodnotě -1,1 procenta.

Poslední lednový den, když byl zveřejněn rychlý odhad lednové inflace v eurozóně, ukazovaly údaje Eurostatu pokles na 0,7 procenta. Před rokem byla meziroční míra inflace v zemích platících společnou měnou na hodnotě dvou procent.

Inflace eurozóny se už delší dobu nachází hluboko pod dvouprocentní hranicí, kterou Evropská centrální banka (ECB) stanovila jako strop cenové stability. Někteří analytici začínají dávat najevo obavy z deflace, která by mohla poškodit křehký hospodářský růst.

V celé osmadvacítce byl růst cen podle Eurostatu v lednu na 0,9 procenta, zatímco v prosinci činila jedno procento. Před rokem byla inflace 2,1 procenta a meziměsíční údaj byl v lednu i v celé EU záporných -0,9 procenta.

Mezi členskými zeměmi dosáhly nyní záporné míry meziroční inflace Kypr (-1,6 pct.), Řecko (-1,4 pct.) a Bulharsko (-1,3 pct.). Naopak nejvyšší inflaci zaznamenali statistici ve Velké Británii a Finsku, shodně po 1,9 procenta, a v Estonsku s hodnotou 1,6 procenta.

Ve srovnání s prosincem 2013 meziroční míra inflace klesla v 17 státech unie, stabilní zůstala v sedmi a zvýšila se ve čtyřech. Česká republika s údajem 0,3 procenta zaznamenala výrazný pokles proti prosincovým 1,5 procenta.

K růstu inflace podle Eurostatu nejvíce přispěly ceny tabákových výrobků (+0,08 pct.), elektřiny, mléka, sýrů a vajec (po +0,05 pct.). Naopak pokles cen paliv pro dopravu (-0,19 pct.), telekomunikací (-0,13 pct.) a topných olejů (-0,05 pct.) měl největší vliv opačným směrem.

Zdroj: ČTK

Inflace v eurozóně byla v lednu stabilní na 0,8 %, vyplývá z výsledků Eurostatu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.