Inflace se v Česku drží nízko, důvodem je pokles cen potravin

Výsledky červnové inflace zůstaly za očekáváním trhu, když její meziroční hodnota skončila dvě desetiny procentního bodu pod aktuálně sníženým odhadem centrální banky. Meziměsíčně pak byla inflace nižší o 0,1 procentního bodu. Podle hlavní ekonomky České bankovní asociace Evy Zamrazilové je hlavním důvodem meziměsíční pokles cen potravin. 

„Vliv cen potravin byl zásadní i z meziročního pohledu - z červnového meziročního zdražení o 0,6 % přešly ceny v červenci naopak do meziročního poklesu o rovné 1 %. Nezanedbatelný vliv měla zelenina, která nejsilněji podléhá sezonním výkyvům a v červenci byla o 2,7 % levnější než před rokem. Pohonné hmoty byly v meziročním srovnání levnější o 10,8 %,“ řekla Zamrazilová.

Ekonom UniCredit Bank Czech Republic Patrik Rožumberský uvedl, že společně s tradičním zlevněním ovoce a zeleniny během prvního prázdninového měsíce došlo také k poklesu cen mléčných výrobků, masa a pečiva. Oproti loňskému roku klesly také ceny oděvů a obuvi. 

Jedinou zdražující položkou byly dovolené, jejichž cena stoupla oproti červnu o 12,8 procenta. Stalo se tak navzdory nízké ceně ropy.

Spotřebitelská důvěra a poptávka roste, ale růst spotřebitelských cen je stále utlumený. V dalších měsících tak zůstane podle Zamrazilové inflace pod jedním procentem. Průměrný celoroční růst pak bude přibližně na polovině procenta.

„Důležité bude sledovat ceny ropy, jejichž aktuální hladina je podstatným důvodem sníženého inflačního výhledu. Nejistotou lze označit vývoj cen potravin v souvislosti s letošní úrodou,“ uvedla Zamrazilová.

 

Nezaměstnanost vrostla kvůli novým absolventům

Z dat Českého statistického úřadu dále vyplývá, že spotřebitelské ceny vzrostly v červenci o 0,5 procenta a nezaměstnanost se mírně zvýšila o 0,1 procentního bodu na 6,3 procenta.

„Na nezaměstnanosti vidíme v podstatě výkyv o 0,1 %, což se dá přisoudit tomu, že se v létě hlásí na trh práce čerství absolventi,“ v pořadu Investice Zet to na rádiu ZET řekl hlavní ekonom GE Money Bank Petr Gapko. Celý pořad Investice Zet si můžete přehrát v playeru výše.  

„Co se týče reakce České národní banky, tak se osobně domnívám, že ani na jejich rozhodování to nebude mít nějaký zásadní vliv. Česká národní banka bude stále držet minimální sazby a dá se předpokládat, že bude držet stále delší dobu měnový závazek. To znamená oslabenou korunu kolem nebo nad 27 korunami za euro. To by mělo vydržet určitě minimálně do půlky příštího roku,“ informoval Gapko.  

Tato slova potvrdil i ekonom UniCredit Bank Rožumberský, který si myslí, že červnová čísla o inflaci napovídají, že ČNB nebude s opuštěním intervenčního závazku pospíchat. 

 

Zdroj: Zet

Inflace se v Česku drží nízko, důvodem je pokles cen potravin Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. ČSA předčasně ukončí sezónní linku do Atén

    Byznys ·

    České aerolinie v srpnu předčasně ukončí linku do Atén, kam začaly létat v červenci. Důvodem je přetrvávající hospodářská krize v Řecku. Jde o první destinaci, kterou …

  2. Řecko vyzvalo Evropskou unii k pomoci s uprchlíky

    Společnost ·

    Řecký premiér Alexis Tsipras vyzval Evropskou unii k větší solidaritě s jeho zemí, protože tamní úřady nemohou zvládnout nápor tisíců imigrantů. Organizace spojených n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.