Inflace eurozóny zpomalila na dvě procenta z červencových 2,1 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v srpnu zpomalilo na dvě procenta z červencových 2,1 procenta. Informace vycházejí z rychlého odhadu zveřejněným evropským statistickým úřadem Eurostat. Evropská centrální banka (ECB) usiluje o to, aby se inflace nacházela těsně pod dvěma procenty.

V silném růstu pokračovaly v srpnu ceny energie. Meziročně se zvýšily o 9,2 procenta po červencovém nárůstu o 9,5 procenta. Meziroční tempo růstu cen potravin, alkoholu a tabáku zůstalo na 2,5 procenta, plyne z rychlého odhadu Eurostatu.

Analytici předpokládali, že inflace v srpnu zůstane na červencových 2,1 procenta. Páteční údaje podle agentury Reuters podporují názor ECB, že vzestup inflace v uplynulých měsících byl pouze dočasný a že základní tlaky na růst cen zůstávají slabé.

ECB se již delší dobu snaží inflaci i hospodářský růst v eurozóně podporovat rekordně nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů. Nákupy dluhopisů je sice v letošním roce připravena ukončit, úrokové sazby však hodlá ponechat na nynějších minimech přinejmenším do léta příštího roku.

Někteří kritici upozorňují, že ECB již dosáhla svého inflačního cíle, takže by měla přikročit k agresivnějšímu omezování stimulačních opatření. Podle šéfa ECB Maria Draghiho však za růstem spotřebitelských cen stojí zejména energie, bez jejíhož započítání je inflace mnohem mírnější. V srpnu se spotřebitelské ceny bez zahrnutí energie podle Eurostatu zvýšily o 1,3 procenta.

 

 

Zdroj: ČTK

Inflace eurozóny zpomalila na dvě procenta z červencových 2,1 % Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Některé firmy se věnují GDPR, aniž by musely

  Byznys ·

  Některé společnosti vyžadují podle Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) nadbytečně po klientech souhlas se zpracováním osobních údajů kvůli službám, jež poskytují n…

 2. Coca-Cola kupuje kavárny Costa Coffee

  Byznys ·

  Americký nápojový gigant Coca-Cola se dohodl na převzetí britského řetězce kaváren Costa za 3,9 miliardy liber (zhruba 112 miliard Kč). Costa je podle agentury Reuters…

 3. Česká ekonomika zpomalila růst na 2,4 procenta

  Byznys ·

  Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,4 procenta ze 4,2 procenta v prvním čtvrtletí. Mezičtvrtletně ale hrubý domácí produkt zrychlil růst …

 4. Švédská koruna je nejníže od finanční krize

  Byznys ·

  Kurz švédské měny se propadl nejníže od vypuknutí globální finanční krize. Skandinávská země se nyní připravuje na velmi důležité volby, které by mohly dramaticky změn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.