Indie zrušila zákon, který trestal facebookové příspěvky

Indický nejvyšší soud zrušil kontroverzní zákon, který povoloval zatýkání lidí na základě jejich komentářů a příspěvků na sociálních sítích a dalších internetových stránkách. Soud rozhodl, že ustanovení § 66a zákona o informačních technologií je protiústavní. Informovala o tom BBC.

V uplynulých letech bylo za své komentáře na sociálních sítích, jako je Facebook nebo Twitter, v Indii zatčeno několik lidí. Vláda tento zákon, který mohl poslat obviněného do vězení až na 3 roky za „vytváření nepříjemností a obtěžování“, hájila tím, že má odradit občany od zveřejňování urážlivého obsahu.

V úterý ale dal Nejvyšší soud za pravdu indickým studentům práv a organizacím bojujícím za lidská práva, kteří soudu podali stížnost na to, že ustanovení § 66a porušuje základní právo občanů na svobodu slova a projevu.

Poprvé byl zákon kritizován už v listopadu roku 2012, kdy byly zatčeny dvě ženy z Bombaje za komentáře na Facebooku související se smrtí politika Bal Thackerayeho. Od té doby došlo k několika dalším zatčením, která vedla k obvinění ze zneužití zákona.

 

Zdroj: BBC

Indie zrušila zákon, který trestal facebookové příspěvky Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. BlackBerry se po třech letech vrátil k zisku

    Byznys ·

    Výrobce telefonů BlackBerry se ve čtvrtém čtvrtletí po více než třech letech vrátil k zisku. Jeho příjmy však stále klesají. Čistý zisk za tři měsíce do konce února či…

  2. Ceny ropy rostly kvůli vojenské operaci v Jemenu

    Byznys ·

    Ceny ropy včera vzrostly o téměř pět procent. Reagovaly tak na zahájení válečné operace Saúdské Arábie a jejích spojenců proti šíitským povstalcům v Jemenu. Zemí totiž…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.