Indie zrušila kvůli korupci bankovky s nejvyšší nominální hodnotou

Indie stáhla z oběhu s okamžitou platnosti bankovky s nejvyšší nominální hodnotou 500 a 1000 rupií (kolem 180 a 360 korun). Od dnešní půlnoci je začíná stahovat z oběhu. Tento překvapivý krok má bojovat proti korupci a také lidem, kteří doma hromadí značné množství hotovosti. Informaci uvedl indický premiér Nárendra Módí.

„Několik lidí kvůli vlastnímu prospěchu šíří korupci,“ uvedl Módí v projevu přenášeném místní televizí. „Existuje chvíle, kdy si uvědomíte, že je čas vnést do společnosti změnu - a toto je právě takový okamžik,“ dodal premiér s tím, že vláda začne brzy vydávat nové bankovky v hodnotě 500 a 2000 rupií.

Lidé, kteří vlastní od úterní noci neplatné bankovky, si je budou moci uložit na bankovních a poštovních spořících účtech do konce letošního roku. Ovšem každý, kdo se pokusí uložit velkou sumu peněz, se stane terčem indických daňových úřadů.

Indickou ekonomiku dlouhodobě poškozuje kultura takzvaných černých peněz, kdy podnikatelé používají hotovost, aby se vyhnuli placení daní. Policejní zátahy v sídlech zkorumpovaných politiků či podnikatelů často končí objevením štosů rupií v hodnotě milionů dolarů, které zaplňují desítky krabic.

Tato náhlá změna ovšem může zaskočit miliony chudých obyvatel Indie, z nichž mnozí nemají bankovní účty, a pokud nemají peníze v nižší nominální hodnotě, mohou mít v následujících dnech finanční potíže.

„Způsobí vám to jisté těžkosti,“ připustil premiér v projevu. „Pojďme tyto potíže ignorovat,“ dodal.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Indie zrušila kvůli korupci bankovky s nejvyšší nominální hodnotou Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.