Indie vysadila během jediného dne 50 milionů stromů, usiluje tak o zlepšení klimatu

Indie vyčlenila 6 miliard dolarů na zalesnění tamní krajiny. Za méně něž 24 hodin Indové vysadili 50 milionů stromů. Toto úsilí napovídá tomu, že zdánlivě bláhový plán na snížení znečištění a opětovné zalesnění 12 procent země nevypadá zase tak nereálně. O události informoval server Forbes.

Indové 11. července zasadili 49,3 milionů stromů z 80 různých druhů dřevin. Události se zúčastnilo více než 800 tisíc lidí z provincie Uttarpradéš. Samotná výsadba se podle Forbes soustředila na oblasti kolem severoindických států.

Indie tento pozitivní plán podepsala v rámci mezinárodní klimatické konference v Paříži. Naplnění dohody schválili 12. prosince 2015 s jednodenním zpožděním zástupci 196 zemí OSN. Tímto krokem vznikla nová klimatická dohoda. Indie v rámci ní slíbila, že vynaloží ze svých prostředků 6,2 miliardy dolarů na zalesnění plochy o rozměrech 235 milionů akrů (95,101 hektarů). Tohoto cíle chce podle Forbes dosáhnout do roku 2030.

Indická vláda nyní vynakládá tlak na tamní státy, aby se účastnily podobné aktivity, jakou vynaložila provincie Uttarpradéš.

Forbes uvádí, že zásadním problémem zůstává velká míra úmrtnosti stromů. Nepřežije jich až 40 procent. Důvodem je značné množství vysazených stromů v kombinaci s nedostatkem vody, nemocemi a nedostatečnými kapacitami, jež souvisejí s vynaloženou péčí o vysazené stromy. Celkovou situaci spojenou se zalesňováním bude monitorovat pomocí letecké snímkování, k němuž dojde v pravidelných intervalech.

Úsilí Indie přišlo právě včas. Šest nejvíce znečištěných měst v žebříčku TOP 10 se podle Forbes nachází právě v Indii. Výsadba 50 milionů stromů je pouhým začátkem. Na zmírnění indického znečištění je totiž zapotřebí vynaložit mnohem větší úsilí.

Mnohá další města po celém světě by měla najít podobnou odvahu k učení takovýchto kroků. Prostřednictvím výsadby stromů se totiž ve značné míře zvýší kvalita ovzduší, sníží se emise skleníkových plynů a dojde rovněž k obnově prostředí pro volně žijící živočichy. 

 

 

Zdroj: Forbes, Zet

Indie vysadila během jediného dne 50 milionů stromů, usiluje tak o zlepšení klimatu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Amazon představil své první letadlo Prime Air

    Byznys ·

    Americký internetový prodejce Amazon představil první ze 40 letadel, která budou pod značkou Prime Air tvořit jeho vlastní síť pro nákladní leteckou přepravu. Firma ch…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.