Indie si chce od Rusů pronajmout další jadernou ponorku

Rusko a Indie se přiblížily k dohodě o pronájmu druhé ruské jaderné ponorky. Indie je ochotná se smířit s desetiletým pronájmem ponorky, která již slouží v ruském námořnictvu. Původně chtěla získat plavidlo nejmodernějšího typu. Informoval o tom ruský list Kommersant. Indie už má od Rusů pronajatou jadernou ponorku Něrpa, kterou překřtilo na Čakra, a stejného typu má být podle listu i druhý přírůstek.

Dillí podle deníku nechá ponorku zmodernizovat a vyzbrojit rusko-indickými střelami BrahMos.

Kommersant s odvoláním na informace od indického zastoupení na výstavě v Jekatěrinburgu poznamenal, že po vypršení pronájmu by si Indie přála obě jaderné ponorky odkoupit.

Ruský vývozce zbraní Rosoboronexport se v tomto případě zdržel komentáře, jakkoli si obecně pochvaloval perspektivy růstu indicko-ruské spolupráce. Ještě před pár měsíci totiž ruští představitelé opakovaně popírali i samotná jednání o leasingu druhé jaderné ponorky s Indií, i když se podle deníku vedla už od roku 2012.

Momentálně jsou podle listu všechny problematické otázky vyřešeny a dospěly do stádia, kdy se neoficiálně hovoří o tom, že Indové si pronajmou ponorku sloužící v Tichooceánské flotile pod názvem Kašalot (Vorvaň obrovský). Její přizpůsobení požadavkům zákazníka si ale vyžádá určitý čas, takže ji Indové neobdrží dříve než na přelomu let 2019 a 2020, odhadl Kommersant. Zatím se ani neví, kdy by mohla být uzavřena smlouva.

Rusko v lednu 2012 předalo Indii do desetiletého pronájmu jadernou ponorku Něrpa (Tuleň bajkalský). Ponorku měla Indie převzít už v roce 2009, ale při jedné ze zkušebních plaveb v listopadu 2008 Něrpu postihla nehoda, kdy jedovatý plyn z protipožárního zařízení zabil 20 lidí na palubě. Cenu desetiletého pronájmu odhadovala média na více než 900 milionů dolarů (asi 22 miliard Kč).

Podle dostupných údajů jsou ponorky tohoto typu schopny dosahovat maximální rychlosti 30 uzlů, ponořit se do hloubky 600 metrů a vydržet pod hladinou až 100 dnů. Podle tisku se vyznačují i velmi tichým chodem. Vyzbrojeny jsou torpédy a v ruském námořnictvu i řízenými střelami typu Granat s doletem 3200 kilometrů; ty ale na Něrpě kvůli mezinárodním omezením vystřídaly protilodní střely Klub-S s doletem 300 kilometrů.

 

 

Zdroj: ČTK

Indie si chce od Rusů pronajmout další jadernou ponorku Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.