Indie postaví u Dillí druhé mezinárodní letiště za 73 miliard korun

Indie vybuduje v blízkosti metropole Dillí druhé mezinárodní letiště. Projekt, který má stát odhadem 3,1 miliardy dolarů (73 miliard Kč), reaguje na prudký růst letecké přepravy v zemi. Oznámilo to indické ministerstvo pro civilní letectví.

Letiště Noida International Airport bude postaveno „na zelené louce“ a v horizontu 10-15 let by mělo odbavoval 30-50 milionů cestujících ročně, uvedlo ministerstvo. Současné mezinárodní letiště Indíry Gándhíové by se v nejbližších letech mělo dostat na 91 milionů cestujících za rok a v roce 2024 by mělo dosáhnout maximální kapacity 109 milionů.

Indie je jedním z nejrychleji rostoucích trhů letecké přepravy na světě. V posledním desetiletí se díky otevření trhu konkurenci, propadu cen letenek a bohatnutí obyvatelstva tento sektor prudce rozvíjí.

Nové letiště se bude nacházet v severoindickém státě Uttarpradéš, asi 77 kilometrů od letiště Indíry Gándhíové. V počáteční fázi bude mít jednu přistávací a odletovou dráhu, později se rozroste o další tři.

Většina ze 40 velkých letišť v Indii překročí svou projektovanou maximální kapacitu během deseti let, předpověděla konzultační firma CAPA. Vláda plánuje otevřít do roku 2020 znovu asi 50 letišť, která byla dříve vyřazena z provozu, a schválila 18 projektů zcela nových letišť.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Indie postaví u Dillí druhé mezinárodní letiště za 73 miliard korun Foto: OLOS / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Corbyn se pokusí o vypsání nových voleb

  Společnost ·

  Vůdce britské opozice Jeremy Corbyn se chce pokusit o vypsání nových parlamentních voleb. Citoval ho list Daily Mirror. Corbynovi labouristé vyšli z voleb z 8. června …

 2. ECB uzavře dvě italské banky

  Byznys ·

  Evropská centrální banka (ECB) chce zavřít dvě problémové italské banky, neboť se blíží úpadku. Jak uvedla agentura AP, jde o Veneto Banca a Banca Popolare di Vicenza.…

 3. Francie má podle Sobotky zájem o dialog

  Společnost ·

  Francie má zájem o intenzivnější dialog se zeměmi takzvané Visegrádské skupiny (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Novinářům to po pátečním prvním jednání premi…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.