Indie objedná od Boeingu za 20 let 2100 letadel

Americký výrobce letadel Boeing počítá s tím, že indické letecké firmy si u něj v následujících 20 letech objednají až 2100 letounů v hodnotě 290 miliard dolarů (6,4 bilionu korun). Informaci v pondělí oznámia agentura Reuters. Podle Boeingu jde o nejvyšší počet, jaký firma pro tuto třetí největší asijskou ekonomiku ve svých výhledech kdy předpovídala.

Indie patří k nejrychleji rostoucím leteckým trhům na světě. V posledních letech tam roční tempo růstu domácí osobní přepravy přesahuje 20 procent. Světovou poptávku po dopravních letadlech v příštích 20 letech pak Boeing odhaduje na 41 030 letounů, Indie by se na ní měla podílet asi pěti procenty.

Boeing předpokládá, že v dodávkách budou převažovat letouny s jednou uličkou, což je například příští generace 737 a 737 Max. Těch by indické aerolinky mohly objednat až 1780.

Boeing je světovou jedničkou ve výrobě tryskových dopravních letadel a předpokládá, že růst osobní přepravy v oblasti jihovýchodní Asie v příštích 20 letech poroste osmiprocentním tempem ročně, zatímco celosvětový průměr bude 4,7 procenta. Rozvoji v jižní Asii bude dominovat právě Indie, která loni zrevidovala a liberalizovala pravidla pro letecký sektor.

 

Zdroj: ČTK

Indie objedná od Boeingu za 20 let 2100 letadel Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Putin hodlá vyhostit 755 amerických diplomatů

    Společnost ·

    Rusko bude muset podle slov ruského prezidenta Vladimira Putina opustit na 755 amerických diplomatů. Ruská hlava státu to v neděli sdělila v rámci rozhovoru poskytnuté…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.