Indie a Česko by měly navázat užší spolupráci, Babiš plánuje návštěvu

Příští rok by český premiér Andrej Babiš (ANO) měl navštívit Indii, o plánu dnes hovořili prezidenti Miloš Zeman a Rám Náth Kóvind na Pražském hradě. Zeman i jeho indický protějšek zmínili po osobním jednání a setkání národních delegací rostoucí obchodní výměnu a spolupráci. "Velký potenciál vidím v oblasti obrany," uvedl Kóvind na tiskové konferenci a vyzval české firmy k aktivitě v jeho zemi.

Účastníci jednání české a indické delegace na Hradě podepsali dohodu o zrušení víz pro držitele diplomatických pasů, memorandum o spolupráci ve vědě a výměně studentů. Kóvind ocenil slova prezidenta Zemana o tom, že by se Indie měla vzhledem ke svému významu stát stálým členem Rady bezpečnosti OSN. Součástí jednání bylo podle Zemana také téma boje proti terorismu a situace v Pákistánu, kde působí hnutí Tálibán.

V souvislosti s rostoucí spoluprací českých a indických firem zmínil Zeman také fakt, že Česko nespojuje s indickým hlavním městem Dillí přímá letecká linka.

Kóvind s manželkou přijel na Hradčany v 10:30, na prvním hradním nádvoří na ně čekala nastoupená čestná jednotka Hradní stráže. Hlava druhého nejlidnatějšího státu světa zavítala na Pražský hrad po 22 letech. Jednání trvala zhruba dvě hodiny.

Kromě jednání se Zemanem bude mít Kóvind během dne příležitost mluvit také s premiérem Andrejem Babišem či předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem (oba ANO). V sobotu má Kóvind podle indické ambasády v plánu návštěvu Univerzity Karlovy, kde se setká s indickými studenty a českými indology. Prohlédne si také laserové centrum v Dolních Břežanech a Strahovský klášter. Návštěvu v ČR ukončí v neděli.

 

 

Zdroj: ČTK

Indie a Česko by měly navázat užší spolupráci, Babiš plánuje návštěvu Foto: ČTK/Kamaryt Michal: Rám Náth Kóvind a Miloš Zeman

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.