Indická ekonomika by mohla být o 27 procent bohatší, kdyby zvýšila zaměstnanost žen

V Indii pracuje procentuálně mnohem méně žen, než v jakékoli jiné zemi skupiny G20, kromě Saúdské Arábie. Ekonomicky produkují jen jednu šestinu hrubého domácího produktu, což je jedno z nejnižších čísel na světě a zhruba polovina světového průměru. Jejich zaměstnanost činí nyní pouhých 26 procent. Malé zastoupení žen v jakémkoli druhu zaměstnání je jedním z důvodů, proč zůstává Indie stále tak chudou zemí. Kdyby podle magazínu The Economist  v Indii pracovalo více žen, mohla by se tamní ekonomika stát o 27 procent bohatší.

Zaměstnanost indických žen dokonce historicky klesá. Zatímco v roce 2005 dosahovala už tak nízkých 35 procent, nyní o 13 let později spadla na zmíněných 26 procent. Mezitím se objem indické ekonomiky zdvojnásobil a počet žen v ekonomicky aktivním věku vzrostl o čtvrtinu na 470 milionů. Vyrovnání zastoupení pracujících mužů a žen na trhu práce by znamenalo nárůst pracujících o 235 milionů, což je více, než mají pracujících celkově (tedy mužů i žen) všechny státy Evropské unie.

Jaký je však důvod tohoto trendu? Hned několik. Nejdůležitějším je však to, že jakmile se domácnosti v rozvojových zemích stávají bohatšími, bývá zvykem a známkou lepšího sociálního statusu, když ženy zůstávají v domácnostech. Tento paradox nakonec vede k tomu, že má Indie méně žen zastoupených na trhu práce než země se statisticky stejnou hladinou příjmu.

K tomu, aby se tento zvyk změnil je v první řadě důležité, aby mladé dívky přesvědčili své rodiny, že chtějí pracovat. V průzkumu z roku 2012 souhlasí 84 procent Indů s tím, že v okamžiku, kdy je nouze o místa, mají muži „větší právo“ na práci než ženy. Dle statistik tak muži získali 90 procent z 38 milionů volných pozic, vytvořených nově od roku 2005 v indickém průmyslu. Podle jiného průzkumu by jedna třetina žen v domácnosti ráda pracovala, pokud by tu možnost měla.

Dalším důvodem je ale i nedostatek pracovních nabídek vhodných pro ženy. Dříve byly ženy zastoupené především v zemědělství, zde jsou však pomalu nahrazovány mechanizací. Zároveň neflexibilní trh práce bránil vytváření výrobních a nízkokvalifikovaných pozic, které jsou brány jako vhodný start v jiných rozvojových zemích. Například v sousední Bangladéši, kde jsou cla téměř totožná, se například díky výrobním pozicím procento pracujících žen od roku 2005 zvýšilo o 50 procent.

Ke zlepšení tohoto trendu nepomáhá ani lepší přístup žen ke vzdělání. Rodiče totiž svým dívkám vzdělání dopřejí ne kvůli lepšímu výhledu k získání práce, ale k lepšímu výhledu k získání lepšího a tím pádem i bohatšího sňatku, ve kterém následně tyto ženy zůstanou ženou v domácnosti.

 

 

Zdroj: The Economist

Indická ekonomika by mohla být o 27 procent bohatší, kdyby zvýšila zaměstnanost žen Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Inflace v červnu potřetí v řadě roste

    Byznys ·

    Spotřebitelské ceny byly v červnu o 2,6 procenta vyšší než před rokem. Inflace tak potřetí v řadě zrychlila, v květnu tempo růstu činilo 2,2 procenta. Naposledy ceny r…

  2. Boris Johnson pod tvrdou kritikou britských médií

    Společnost ·

    Britská média dnes takřka shodně kritizují rezignaci ministra zahraničí Borise Johnsona, kterého označují za parodii na šéfa diplomacie. Tisk také uvádí, že premiérku …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.