IKEM několika pacientům poskytne nejnovější typ dlouhodobé mechanické podpory srdce

Celkem osm českých pacientů s diagnózou velmi pokročilého srdečního selhání dostane v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) nejnovější typ dlouhodobé mechanické podpory srdce. Ta jim má zlepšit jejich zdravotní stav a zvýšit šance na delší život. 

Nejnovější typ dlouhodobé srdeční podpory zvané HeartMate III pacienti získají v rámci mezinárodní klinické studie. Podle odborníků jim pomůže zlepšit zdravotní stav i mají šanci na delší život. 

IKEM, který se na vývoji přístroje podílel, dnes novou metodu představil na tiskové konferenci.

Dlouhodobá srdeční podpora „třetí generace“ je určena především pacientům, kteří čekají na transplantaci. Přístroj je umístěn přímo na srdci. Nevyžaduje tak vytváření podkožní kapsy, která je spojena s dalším chirurgickým zásahem s rizikem následných komplikací. Osm kusů pump včetně příslušenství poskytne institutu výrobce zdarma. Cena jedné přesahuje dva miliony korun.

V západních státech se tato metoda využívá běžně. Důvodem, proč je v ČR omezena, je, že se v Česku zákrok pro pacienty bez výhledu následné transplantace nehradí. To chce IKEM změnit. Část vývoje a preklinického testování se uskutečnila i v Praze a čeští experti se pravidelně účastnili všech fází procesu ve Spojených státech.

IKEM patří k devíti špičkovým centrům ze šesti zemí, kde se tento přístroj poprvé na světě mohl implantovat pacientům. IKEM se tak podle zástupce přednosty Kardiocentra IKEM Ivana Netuky zařadil do „elitního klubu“ špičkových center, která jsou například v Berlíně, Hannoveru, Torontu nebo Sydney. První mechanickou srdeční podporu implantovali v institutu před jedenácti lety.

Zdroj: ČTK

IKEM několika pacientům poskytne nejnovější typ dlouhodobé mechanické podpory srdce Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Německo poslalo do Iráku humanitární pomoc

    Společnost ·

    Německo dnes vyslalo do Iráku pět vojenských letounů naplněných 36 tunami humanitární pomoci, podle německého ministra zahraničí totiž Irák čelí katastrofě. Letadla ve…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.