Igor Müller, ING Investment Management: Oživení v Evropě je stále velmi křehké

Poslední makroekonomická data ukazují, že oživení ekonomického růstu v Evropě je stále velmi křehké, říká ve Studiu Zet portfolio manažer ING Investment Management Igor Müller. V pořadu Tržní okénko mluvil také o očekávání ohledně stimulu ekonomik opatřeními ECB a o vlivu ukrajinské krize na akciové trhy.

Proč se podle vás ještě na začátku týdne, kdy konflikt na Ukrajině eskaloval, neprojevilo napětí na akciových trzích mnohem více?

Vysvětlení, které se nabízí, je,  že investoři nezohledňují možnost dalšího vyhrocení konfliktu. Myslím, že se určitým způsobem cynicky dívají na postoj Evropské unie, který je více méně nejednotný i co se týká tvrdých sankcí. Právě proto začali zohledňovat scénář, že by mohlo dojít k uklidnění celé situace, respektive k tomu, že se nebude dále zhoršovat.

Další události, které hýbaly zejména evropskými trhy byla tradičně makroekonomická data. Co teď investory nejvíce zajímá?

Pozornost se určitě upřela na Evropskou unii. Poslední makročísla ukazují, že ekonomický růst je stále velmi křehký a nedochází k dlouho očekávanému obratu k prosperitě. Investoři se trochu bojí toho, že bychom se mohli posunout do další recese, což by pro finanční trhy bylo určitě velmi nepříznivé.

Pravidelně zveřejňovaný index z oblasti aktivity služeb v eurozóně včera poklesl více než se očekávalo. To zas trochu povzbudilo očekávání, že by ECB a její předseda Mario Draghi mohli na dnešním zasedání oznámit nějaký stimul pro ekonomiku eurozóny. Jak by takový stimul mohl vypadat?

Určitě je to tak, že všechna čísla, která chodí z Evropy nahrávají více teorii, že by ECB mohla výrazně přikročit k nějakému stimulu. To, jak bude stimul vypadat, je záludná otázka. Myslím, že na to na trhu neexistuje konsenzus. Mario Draghi řekl, že použije všechny možné prostředky, které bude mít k dispozici. Podmínil to ale tím, že členské státy eurozóny přijmou přístup k opatřením, které se budou týkat reforem ekonomik. To znamená, že zflexibilní svůj pracovní trh, zavedou úsporná opatření a tak dále. To znamená, že stimul nemusí být tak přímý, jako byl v Americe. Stimulem se rozumí to, že Evropská centrální banka vstoupí na finanční trh tím, že bude kupovat státní, ale i korporátní dluhopisy.

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže z rozhovoru. Celý záznam zvuku si můžete poslechnout v playeru výše.

Zdroj: Zet

Igor Müller, ING Investment Management: Oživení v Evropě je stále velmi křehké Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.