I věda má své nešvary. Rekordní počet plagiátů vědeckých prací má Rumunsko nebo Čína

Přestože se vědci a věda obecně těší značené důvěře veřejnosti, ani této oblasti se nevyhýbají nešvary a podvodná jednání. Určitým ukazatelem je i to, jak často a proč bývají již uveřejněné vědecké výstupy dodatečně staženy z mezinárodních databází a z jakých důvodů.

Z databáze Retraction Watch, kterou zveřejnili američtí novináři Ivan Oransky a Adam Marcus a obsahuje více než 18 300 odstraněných vědeckých výstupů, se dozvíme hlavní důvody, proč došlo k jejich stažení. Nejčastějšími důvody jsou autoplagiátorství (tj. opětovné použití svého vlastního díla), klasické plagiátorství a falzifikace – cílená manipulace s daty a výsledky.

„Zajímavé je pozorovat rozdíl mezi takzvanými starými a novými členskými zeměmi EU. V nových zemích jsou případy plagiátorství zastoupeny dvakrát více než ve starých zemích. Rekordmanem je v tomto směru Rumunsko“, říká Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz

V pomyslném žebříčku se Česká republika v počtu stažených výstupů z vědecké databáze SCOPUS umístila na čtvrtém místě – za Rumunskem, Kyprem a Chorvatskem. V přepočtu se jedná o 1,77 stažených publikací na 10 000 uveřejněných.

Absolutním rekordmanem je však Čína. Mezi roky 2000 a 2016 bylo z databáze staženo 8 954 vědeckých prací. To je čtyřikrát více než Spojené státy nebo celá Evropská unie dohromady. V přepočtu na 10 000 výstupů bylo ze SCOPUSU staženo téměř 20 prací.

„Zajímavé je, že trend sice pomaleji, ale roste. Ale spíše než nárůstem nekvalitních a podvodných článků a výstupů to může být způsobeno tím, že máme k dispozici modernější nástroje kontroly – například softwary na odhalování plagiátorství“, dodává Aleš Vlk.

 

 

Zdroj: YRN

 

I věda má své nešvary. Rekordní počet plagiátů vědeckých prací má Rumunsko nebo Čína Foto: YRN

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.