I věda má pochybné rekordmany

Jak jsou na tom vědci ve světě s výkonností v publikační činnosti? To zjišťoval John P. A. Ioannidis profesor ze Standfordské univerzity se svým týmem. Zanalyzoval články ve vědecké databázi SCOPUS a zjistil, že v období od roku 2000 až 2016 existovalo více než 9 000 vědců na světě, kteří publikovali více než 72 článků za rok. To je jeden vědecký článek za pět dní. Podle Aleše Vlka z portálu Vědavýzkum.cz je problém hlavně v definování autorství, ale částečně i v tom, že některé národní systémy nastavily za publikování finanční odměnu. 

„Je nutné rozlišovat jednotlivé obory – ve fyzice je například běžné, že u článku máme třeba tisíc autorů. A současně musíme vzít do úvahy, že tlak na publikování je v současnosti enormní. Není tedy divu, že se někteří jednotlivci, stejně jako v ostatních oborech lidské činnosti, uchylují k činům, které jsou diskutabilní a za hranicí etiky“, říká Vlk.

Studie dodává, že důvodů k maximalizaci publikačních výkonů ve vědě je více. Velký problém je v definování autorství – u některých oborů se uvádí stovky až tisíce autorů. Dále je důležitá skutečnost, že některé národní systémy nastavily za publikování finanční odměnu. Jedná se například o Malajsii nebo Čínu.

„Honbou za maximalizací počtu publikací bylo v minulých letech poznamenáno i Česko. Zde se získané publikaci přepočítávaly na body a za body byly peníze z veřejných rozpočtů. Český rekordman René Kizek, který působil na Mendelově univerzitě v Brně, zaznamenal v databázi SCOPUS například v roce 2013 neuvěřitelných 86 publikací“, dodává Aleš Vlk.

 

 

Zdroj: YRN

I věda má pochybné rekordmany Foto: YRN

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.