I do virálního marketingu je potřeba investovat peníze, firmy si to ale často neuvědomují

Virální marketing je forma marketingu postavená na obsahu, který lidé sami od sebe masově šíří mezi ostatní uživatele internetu. Podle Adama Reinbergera, zakladatele firmy Seeding.cz, která se specializuje na šíření videí, si ale právě proto řada společnosti neuvědomuje, že i do virálního markretingu je potřeba investovat peníze. A to i přesto, že jedním z hlavních cílů této formy komunikace je ušetřit mediální náklady.

Například výrobce pánské kosmetiky Old Spice navýšil díky své kampani Smell like a man z roku 2010 podle serveru mediaguru.cz návštěvnost svých webových stránek o 300 procent. Objem prodejů vzrostl v důsledku kampaně na dvojnásobek.

Podle Reinbergera se virální marketing dělí do tří základních skupin. V první řadě jde o nejúspěšnější formu nazývanou přiznaný virál. Reklamní agentura nebo samotná firma spustí kampaň zřetelně propagující určitou společnost. Měla by mít příběh, který uzavře takzvaný packshot, neboli logo dané firmy.

„Častější forma virálu, ale méně efektivní, je takzvaný dvoustupňový virál. Vidíme vlastně nějaké virální video, ve kterém není žádná značka a žádný brand. Šíří se jako lavina, přesně jako virál. Potom za týden nebo za měsíc přijde vysvětlení,“ řekl Reinberger.

Podle Reinbergera ale konečné vyjádření společnosti o tom, že šlo o virální video, uvidí pouze 1 až 5 procent lidí. Efekt na podnikání firmy tedy nemusí bát tak veliký, jako u přiznaného virálu. V některých jedincích pak může sdělení o skutečné pravdě navíc vyvolat zklamání.

Příkladem může být loňská kampaň z přímého přenosu fotbalového utkání. Fotbalista tmavé pleti Dani Alves snědl před zahráváním rohového kopu banán, který na něj někdo z diváků hodil z tribuny. Lidé jeho gesto považovali za odvážnou a zároveň spontánní odpověď na projev rasismu. Video proto šířili na sociálních sítích a videoportálu Youtube. Později se ale ukázalo, že se jednalo o cílenou protirasistickou kampaň reklamní agentury Loducca.

„Ta třetí forma bych řekl, že je nechtěný virál, kterého vidíme spoustu i díky médiím. To znamená, že se ve světě stane něco mimořádného a díky tomu to video obletí celý svět. Samozřejmě nejde o žádné komerční sdělení,“ sdělil Reinberger.

V České republice nepatří virální marketing prozatím mezi oblíbené reklamní nástroje. Z celkového rozpočtu na online kampaně investují firmy do virálního marketingu podle Reinbergera v lepším případě 20 procent. Za samotnou virální kampaň pak firmy v průměru zaplatí kolem půl milionů korun.

„Nejznámější newyorská parta Thinkmodo, která vytváří opravdu zajímavé virální kampaně, začíná na milionu dolarů," uvedl pro srovnání Reinberger

 

 

Zdroj: Zet

I do virálního marketingu je potřeba investovat peníze, firmy si to ale často neuvědomují Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Mrazy v USA zpomalily růst trhu s novými vozy

    Byznys ·

    Americký automobilový trh v únoru zaznamenal zpomalení růstu prodeje z lednových 14 procent na 5,3 procenta, tedy na zhruba jeden a čtvrt milionu vozů. Může za to mraz…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.