Hyundai uzavřel s odbory mzdovou dohodu, zabránil stávkám

Jihokorejský výrobce automobilů Hyundai Motor se včera předběžně dohodl s odbory na zvýšení mezd a příplatků. Předešel tím potenciálně nákladným stávkám v zemi, kde má stále svou největší výrobní základnu. Dohodu musí v pondělí schválit zhruba 48 000 odborových zaměstnanců firmy.

Vedení automobilky přistoupilo na zvýšení základní mzdy o 4,2 procenta. Zaměstnanci navíc dostanou po 20 akciích automobilky, bonusy a příplatkové platby v hodnotě čtyřnásobku základní mzdy plus jednorázový příplatek čtyři miliony wonů (asi 85 000 korun).

Od června, kdy začala každoroční mzdová jednání, byli zaměstnanci čtyři dny ve stávce, což znamenalo výpadek produkce v objemu 10 900 automobilů. Další stávky by dál poškodily firemní zisk, který ve třetím čtvrtletí klesl již sedmý kvartál po sobě.

Časté stávky, rostoucí náklady na pracovní sílu a silná domácí měna přiměly automobilku v minulých letech k masivní expanzi v zahraničí. Automobilka mimo Jižní Koreu vyrábí asi dvě třetiny svých vozů proti 20 procentům o rok dříve.

Hyundai je největší automobilkou v Jižní Koreji a spolu se sesterskou společností Kia tvoří pátého největšího výrobce aut na světě. Hyundai v listopadu 2008 oficiálně zahájila sériovou výrobu osobních aut v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Kia spustila v prosinci 2007 sériovou výrobu osobních vozů u Žiliny na Slovensku.

 

 

Zdroj: ČTK

Hyundai uzavřel s odbory mzdovou dohodu, zabránil stávkám Foto: Arseniy Krasnevsky / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Firmě Nike vzrostl čtvrtletní zisk o 20 procent

  Byznys ·

  Americký výrobce sportovního oblečení Nike zvýšil ve druhém finančním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 20 procent na 785 milionů dolarů (přes 19 miliard Kč). Oznámila …

 2. USA rozšířily seznam protiruských sankcí

  Byznys ·

  Spojené státy včera rozšířily svůj seznam protiruských sankcí, které jsou odpovědí na přístup Ruska k ukrajinské krizi. Oznámilo to americké ministerstvo financí, kter…

 3. Dětem migrantů mají s výukou němčiny pomáhat roboti

  Společnost ·

  Dětem migrantů by mohli už za pár let s výukou němčiny pomáhat roboti s lidskými rysy. Možnost nasadit šedesáticentimetrové roboty 

  Zahr. tisk: Ruská armáda skrývá válečné zločiny v Sýrii; francouzská policie zabránila terorismu

  Společnost ·

  Světová média dne 23. prosince informují o tom, že ruská armáda se snaží podle organizace Amnesty International zakrývat v Sýrii válečné zločiny.  Rusové měli zabít př…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.