Hypotéka versus nájem. Co je výhodnější?

Před rozhodnutím vzít si hypotéku nebo zůstat v podnájmu stál nebo bude stát asi každý z nás. Podle loňských průzkumů  disponují vlastním bydlením dvě třetiny Čechů, zatímco zbytek zůstává v nájmu. Finanční odborníci mají o výhodách a nevýhodách obou možností bydlení. Hypotéka se podle nich ve srovnání s nájemním bydlením vyplatí. Je totiž investicí do budoucna.

„Dvacet až třicet let splácení se nám může zdát jako poněkud dlouhá doba, ale za tento diskomfort, který musíme podstoupit si kupujeme garantovanou cenu bydlení, neboť nájmy rostou a hypotéky jsou víceméně stabilní, a pak především jistotu do budoucna, neboť není větší jistoty než mít vlastní střechu nad hlavou,“ uvedl na rádiu Zet Petr Jermář ze serveru Banky.cz. 

Jermář pak vidí hypotéku výhodnou ve všech směrech. Nejenže v případě pořízení hypotéky hraje inflace v náš prospěch, ale vlastní nemovitost je také garancí na stáří. Bez nákladů na nájem se podle Jermáře dá vyžít i s průměrným státním důchodem. Jedinou nevýhodou je několikaletý závazek splácení. „To může představovat pro spoustu lidí nekomfort, ale i nemovitost koupená na dluh se dá v případě problému nebo potřeby prodat a hypotéka umořit,“ dodal.

U podnájmu naopak podle Jermáře převažují negativa. V nájmu obvykle nechceme příliš investovat do přestaveb a vylepšování cizí nemovitosti, takže většinou nežijeme úplně podle svých představ. Nevytváříme také žádnou hodnotu, kterou bychom mohli předat budoucí generaci. „V nájmu vidím jediné pozitivum, že nájem je bez dlouhodobých závazků a na rozdíl od hypotéky téměř každý,“ uvedl.

Upozornil, že tento pohled nemusí být univerzální. Drtivá většina lidí pod 25 let volí možnost bydlení v podnájmu. Bývá to často levnější než hypotéka, ale také se takto mladí lidé nechtějí vázat nebo více cestovat. Volba pořídit si hypotéku tak souvisí i s přirozeným životním cyklem.

Ve srovnání se zahraničím pak Jermář na rádiu Zet uvedl, že lidé na Západě dávají na živobytí mnohem menší částku. Souvisí to s ekonomickou situací. „Výdaje na živobytí, nájem, ceny potravin atak dále jsou v Praze stejně velké jako v Berlíně, ale Němci mají třikrát vyšší platy,“ uvedl s tím, že i proto například u našich sousedů je podíl nájemníků vyšší. 

 

 

Celý rozhovor s Petrem Jermářem ze serveru Banky.cz si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Hypotéka versus nájem. Co je výhodnější? Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. USA si stojí za svým, volný obchod si nepřejí

    Společnost ·

    Odsoudit protekcionismus a přihlásit se k volnému obchodu se ministrům financí a šéfům centrálních bank skupiny ekonomicky nejvyspělejších států G7 na dvoudenní schůzc…

  2. Microsoft už nebojuje proti Linuxu, jde mu naproti

    Tech ·

    Softwarová firma Microsoft oznámila, že tři verze svobodného a otevřeného počítačového operačního systému Linux - Ubtuntu, Suse a Fedora - budou k mání na Windows Stor…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.