Hurikány oslabí americkou ekonomiku podle Yellenové jen dočasně

Letošní hurikány, jež letos zuřily na území Spojených států budou mít na americkou ekonomikou pouze omezené dopady. V neděli to alespoň oznámila předsedkyně americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová. Přechodné zpomalení růstu se podle ní do konce roku vyrovná a zrychlí také inflace.

Yellenová na mezinárodním bankovním semináři ve Washingtonu také přiznala, že přetrvávající nízká inflace ji letos překvapila. Očekává ale, že jakmile odezní přechodné faktory, jako je pokles cen telekomunikačních služeb, inflace začne nabírat tempo.

Komentáře Yellenové podle analytiků naznačují, že centrální banka už v brzké době přistoupí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb, aby tak reagovala na silnější hospodářský růst. Většina ekonomů se domnívá, že další zvýšení sazeb - v letošním roce už třetí - přijde v prosinci.

„Ekonomická aktivita ve Spojených státech se letos zatím mírně zvyšuje, a dál se zlepšuje i trh práce,“ řekla Yellenová, kterou citovala agentura AP. Yellenová hovořila k panelu, který zahrnoval představitele centrálních bank z Číny, Japonska a z Evropské centrální banky (ECB).

Měnový výbor Fedu v září ponechal základní úrokovou sazbu v pásmu 1,0 až 1,25 procenta. Fed zároveň oznámil, že začne snižovat portfolio dluhopisů, které začal nakupovat po finanční krizi v roce 2008 a které výrazně zvýšilo jeho bilanci.

 

 

Zdroj: ČTK

Hurikány oslabí americkou ekonomiku podle Yellenové jen dočasně Foto: aradaphotography / Shutterstock.com: Janet Yellenová

reklama

Další články

  1. 15. nejvytíženějších letišť Evropy

    Společnost ·

    Evropský statistický úřad Eurostat publikoval údaje o nejvytíženějších evropských letištích. Jaká města v uplynulém kalendářním roce odbavila největší podíl cestujícíc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.