reklama

Humanitární organizace potřebují v Sýrii podle OSN tři miliardy na pomoc novým uprchlíků

Humanitární organizace potřebují 150 milionů dolarů (tři miliardy Kč) na zajištění pomoci pro 250 tisíc lidí. Jde o vysídlené jedince, kteří přišli o obydlí během vysídlení v rámci turecké ofenzivy proti kurdským milicím v severosyrské oblasti Afrín a během útoků syrských vládních vojsk na východní Ghútu na okraji Damašku. Podle agentury AP to ve čtvrtek uvedl vysoce postavený představitel OSN.

Mohlo by vás zajímat

Podle koordinátora humanitárních záležitostí OSN Alího Záatarího před vládní ofenzivou ve východní Ghútě uprchlo 80 tisíc lidí a asi 50 000 z nich je v současné chvíli stále v uprchlických zařízeních. Od začátku vládní ofenzivy v polovině února si bombardování vyžádalo životy 1600 lidí, dodal. Ředitel syrského Červeného kříže Chálid Hbúbátí uvedl, že se do svých domovů ve východní Ghútě vrátilo asi 26 000 civilistů poté, co jejich vesnice dobyla syrská armáda.

Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) v pondělí oznámil, že děti, které přichází do uprchlických zařízení z východní Ghúty, mají často průjem, vši a trpí různými kožními onemocněními. V některých případech šly několik kilometrů bosy. Uprchlická zařízení poblíž východní Ghúty jsou přeplněná a nedisponují splachujícími záchody ani sprchami, uvedl MVČK.

Vedení ruské operace v Sýrii v pondělí oznámilo, že do vládou dobytých oblastí přišlo ze zbytku východní Ghúty 120 000 lidí. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která bojovou situaci v Sýrii dlouhodobě monitoruje, napsala, že lidí bylo 100 000. Ani jeden z údajů se nepodařilo nezávisle ověřit.

V severosyrském městě Tal Rifaat, kam mnoho civilistů uprchlo, když turecká armáda tento měsíc z rukou syrské kurdské milice dobyla město Afrín, je dalších 180 000 vysídlených osob, řekl Záatarí. Peníze podle něj humanitárním organizacím přichází, ale finanční prostředky zatím na pomoc všem nestačí.

Nejnovější kroky syrské vlády a Ruska, jejichž cílem je, aby povstalci v poslední části východní Ghúty, kterou stále ovládají, kapitulovali, mohou přinutit další desetitisíce lidí opustit své domovy.

Rusko dalo povstalecké skupině Džajš al-Islám (Armáda Islámu) 48 hodin na to, aby opustila největší město východní Ghúty Dúmá. Jinak vláda hrozí ofenzivou, při níž mohou přijít o život tisíce dalších civilistů. Syrská vládní vojska zatím město obklíčila a podle AP se připravují na velký útok. Podle jednoho z velitelů syrských vládních vojsk, kterého citovala agentura Reuters, jednání o dohodě ustala, jelikož si rebelové kladli příliš podmínek, s kterými Damašek a Moskva nesouhlasily. SOHR vzápětí uvedla, že syrská armáda začala Dúmu opět ostřelovat.

Džajš al-Islám je poslední povstalecká skupina ve východní Ghútě, která se stále nevzdala. Dalších asi 25 000 rebelů s rodinami se s Damaškem domluvilo na evakuaci a část z nich už odjela do povstalci ovládaného regionu na severozápadě Sýrie. Evakuace pokračovaly i dnes. Zatím z východní Ghúty do rebely ovládaného Idlibu přijelo asi 6500 lidí. Další konvoj autobusů Ghútu opustí pravděpodobně ve čtvrtek ráno.

 

 

Zdroj: ČTK

Humanitární organizace potřebují v Sýrii podle OSN tři miliardy na pomoc novým uprchlíků Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. KLDR zvažuje vrcholnou schůzku s Japonskem

  Společnost ·

  Japonsko navrhuje Severní Koreji konání dvoustranného summitu. Pchjongjang již o možnosti schůzky vrcholných představitelů KLDR a Japonska diskutoval. Informaci ve čtv…

 2. Polské PiS výrazně klesají preference

  Společnost ·

  Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) by v současnosti získala hlas od 28 % voličů. Oproti minulému měsíci představuje pokles o 12 procentních bodů. Infor…

 3. ČSSD a ANO stále rozděluje otázka daní

  Společnost ·

  Mezi ČSSD a ANO panují i nadále rozpory o daňové politice a proplácení prvních dnů nemocenské. Podle šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka rozpory nejsou ničím neřešite…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.