Hry s koaliční smlouvou. ANO se rozmýšlí, zda chce v koalici setrvat

Hnutí ANO na ranním koaličním jednání vyzvalo ČSSD, ať vypoví koaliční smlouvu. Sociální demokraté to ale odmítli s tím, že k tomu nevidí důvod. Zástupci hnutí ANO pak v závěru schůzky konstatovali, že si musejí některé věci rozmyslet, mimo jiné to, zda si přejí pokračovat v současné koalici.

„Výsledkem je to, že žádná strana nechce vypovědět koaliční smlouvu,“ uvedl po skončení téměř dvouhodinové schůzky novinářům vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). ANO podle něj sociální demokraty vyzvalo, ať smlouvu vypoví, ale premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že k tomu nevidí důvod. „A jestli chtějí oni, ať si ji vypoví,“ dodal na jednání podle předsedy KDU-ČSL Sobotka.

Zástupci hnutí ANO nicméně uvedli, že si pokračování v současné koalici musí rozmyslet. Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na jednání také vyloučil, že by mohl rezignovat. Hnutí ANO však současně přišlo se jménem možného nástupce, pokud by prezident vyhověl návrhu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na Babišovo odvolání, dodal Bělobrádek.

Premiér také vyzval ANO, ať jméno případného Babišova nástupce pošle písemně, aby se s ním pak sešel, uvedl Bělobrádek. Odmítl potvrdit, zda jde o dosavadní náměstkyni ministra financí Alenu Schillerovou, o které se hovoří. „Jedno jméno tam padlo, nechci ho komentovat, protože mi to nepřísluší. Nicméně ze strany sociální demokracie přišlo, ať to přijde standardně písemně,“ uvedl vicepremiér.

Bělobrádek znovu zopakoval, že debata o koaliční smlouvě v souvislosti s návrhem na odvolání Babiše není relevantní. „Prezident je povinen jednat podle Ústavy bez dalších podmínek,“ řekl. Je také přesvědčen, že hlava státu by měla zůstat v Česku do vyřešení vládní krize, místo aby zamířila na cestu do Číny.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Hry s koaliční smlouvou. ANO se rozmýšlí, zda chce v koalici setrvat Foto: ČTK/Ožana Jaroslav

reklama

Další články

 1. Nominujte svůj internetový projekt do IEA16

  Komerční sdělení ·

  Máte poslední příležitost přihlásit váš internetový projekt do nejvýznamnější soutěže internetové efektivity, soutěže IEA. Nominace budou uzavřeny tento pátek 12. květ…

 2. BBC: Spojené státy vyzbrojí Kurdy pro boj o Rakka

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump schválil dodávku zbraní pro kurdské síly, které bojují proti takzvanému Islámskému státu (IS) v Sýrii. Uvedl to Pentagon. Podle BBC Wor…

 3. Soutěž o lístky na koncert Hanse Zimmera

  Komerční sdělení ·

  Nejžádanější skladatel filmové hudby Hans Zimmer v neděli 4. června zavítá do O2 Areny v Praze. Díky zet.cz můžete být u toho. Stačí se na našem Facebooku zapojit do s…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.