Hrozící balijská sopka přinutila lidi k evakuaci, vláda vyzývá 70 tisíc lidí k návratu domů

Bali se chystá na případný výbuch probouzejícího se stratovulkánu Agung, který leží na východě ostrova. Indonéské úřady nyní uvádějí, že 70 tisíc tamních obyvatel opustilo své domovy zbytečně. Jde o více než polovinu lidí, kteří utekli před sopkou do úkrytů. Sutopo Purwo Nugroho z Indonéské národní agentury pro zmírňování katastrof podle deníku The Gurdian uvedl, že evakuovat se měli pouze lidé z 27 obcí. 

Lidé, kteří v těchto obcích nebydlí, by se měli navrátit domů. Mají tak učinit samostatně nebo jim v tom pomůže vláda. Otázkou zůstává, zdali k výbuchu vůbec skutečně dojde. Vulkanologové ovšem varují před tím, že k výbuchu může stále dojít.

„Agung stále vykazuje vysoký počet seismické aktivity. Včera jsme zaznamenali 794 sopečných zemětřesení,“ v neděli to uvedl seismolog z Indonéského vulkanologického centra Devy Kamil Syanbana.

Tato aktivita se nezvyšuje, ale podle Syanbana zůstává na stále alarmující úrovni. 

Intenzita zemětřesení se sice snížila, ale to podle Syanbana neznamená snížení hromadícího se nebo pohybujícího se magmatu.

Naposledy sopka Agung vybouchla v roce 1963. Tehdy o život připravila více než 1000 lidí.

Mnoho místních obyvatel se tak oprávněně obává opětovného úderu. Kvůli tomu své provizorní útočiště hledalo desítky tisíc Balijců. Přemístili se tak do vesnických sálů nebo místních chrámů. Někteří lidé dokonce spali na tvrdém betonu s omezenou hygienickou vybaveností. Někteří lidé se podle Gurdianu vydávají do nebezpečné zóny zkontrolovat své hospodářství a domovy. 

Minulý týden se například každé ráno vydával čtyřiatřicetiletý horský průvodce Komang Sabda do svého domovu, který se nachází pouhých 1,5 kilometrů od vrcholku sopky Agung. Desítky dobrovolníků rovněž riskovaly podle Lidovek.cz životy, aby z nebezpečné zóny dostaly domácí zvířata včetně v divočině žijících opic. 

Na svazích sopky se pro ilustraci pase přes třicet tisíc kusů hovězího dobytka. Pro mnoho zemědělců tato hospodářská zvířata představují důležitý zdroj obživy. Kvůli tomu si je někteří jedinci odvedli již v rámci první evakuace.

Své životy ohrožují i místní knězi, kteří se vydávají až k samotnému vrcholku sopky, aby bohy požádali o ušetření životů. 

V případě erupce sopky připravily indonéské úřady deset regionálních letišť. Hrozí totiž odklonění letů od mezinárodního letiště ve městě Ngurahu důsledkem proudění sopečného popela.

 

 

Zdroj: The Gurdia, Lidovky.cz, Zet

Hrozící balijská sopka přinutila lidi k evakuaci, vláda vyzývá 70 tisíc lidí k návratu domů Foto: ČTK/AP/Firdia Lisnawati

reklama

Další články

  1. EU opustí společně s Británií i Severní Irsko

    Společnost ·

    Společně s Británií odejde z Evropské unie, jejího jednotného trhu a celní unie v jednom sledu rovněž Severní Irsko. V neděli o tom informoval v severoanglickém Manche…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.