Hrozba výpadků dodávek plynu? Slovensko spoléhá na vlastní zásoby

Zahraniční média si kladou otázku, zda jsou dodávky ruského zemního plynu do Evropy ohroženy stavem ukrajinských zásobníků. Rizikem vypuknutí nové plynové krize se zabývá mimo jiné i Slovensko.

Doplnění zásobníků na Ukrajině je podmíněno vyřešením sporu mezi ruským plynárenským gigantem Gazprom a jeho ukrajinskými partnery. Neshody se týkají opět cen za plyn i způsobu vyrovnání pohledávek, kvůli kterým ruský státní koncern minulý týden zastavil dodávky suroviny na Ukrajinu. Slovenská Bezpečnostní rada připravuje řadu opatření na zmírnění dopadů možného výpadku dodávek plynu.

Tématu se věnuje slovenský spolupracovník Studia Zet, novinář Juraj Gejdoš.

Jak je Slovensko připraveno na případné zastavení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu?

Slovensko spoléhá na své zásobníky a možnost dodávek komodity prostřednictvím reverzního toku z Evropské unie. Oznámil to předseda vlády Robert Fico po mimořádném zasedání Bezpečnostní rady. Ta se kvůli vývoji eskalace rusko-ukrajinského napětí sešla i za účasti ministra obchodu Tomáše Malatinského a představitelů společností Eustream a Slovenský plynárenský priemysel.

Slovensko může stále spoléhat stále na vlastní zásoby zemního plynu. Pokud by došlo k úplnému zastavení dodávek jak z Ruska, přes území Ukrajiny, jako i od partnerů ve státech Evropské unie, zásobníky by bylo možné pokrýt spotřebu až do listopadu tohoto roku.

Jaká je situace ohledně připravovaných dodávek plynu na Ukrajinu přes Slovensko?

Ze Slovenska za východní hranici by měl plyn proudit do konce tohoto roku. Společnost Eustream nyní vybírá firmu, která zabezpečí tranzit. Plyn ze západu by měl směřovat na Ukrajinu prostřednictvím potrubí, které spojuje tepelnou elektrárnu Vojany na východě Slovenska a ukrajinské město Užhorod. Jde o tzv. malý revers. Velký, prostřednictvím potrubí s vyšší kapacitou, by byl v rozporu se smlouvami mezi společnostmi Gazprom a Slovenský plynárenský priemysl.

Záznam celého rozhovoru si můžete pustit v záhlaví článku.

Zdroj: Zet

Hrozba výpadků dodávek plynu? Slovensko spoléhá na vlastní zásoby Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Gazprom chce vstoupit na akciovou burzu v Hongkongu

    Byznys ·

    Největší světový exportér zemního plynu, ruský monopol Gazprom, oznámil záměr uvést své akcie na hongkongskou burzu. Společnost je zároveň připravena přijímat plat…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.