Hrozí Kajínkovi kvůli automobilové nehodě návrat do vězení?

Prezidentem Zemanem omilostněný Jiří Kajínek je pravděpodobně viníkem včerejší dopravní nehody, která se stala včera na Plzeňsku. Mgr. Michal Janík z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek v pravidelném pořadu rádia Zet Právní okénko přibližuje, zda Kajínkovi reálně hrozí, že by se vrátil do vězení, pokud by skutečně dopravní nehodu zavinil.

"Prezident republiky Miloš Zeman udělil panu Kajínkovi milost, přičemž tato milost byla jednou z osmi, které prezident celkově za dobu výkonu svojí funkce udělil a je jedinou, u níž stanovil podmínku. Tato podmínka spočívá v tom, že se po dobu sedmi let Kajínek nedopustí trestného činu. Dodržování této stanovené podmínky sleduje Krajský soud v Plzni, který jednou ročně předává zprávu ministerstvu spravedlnosti. Vyjde-li najevo, že omilostněný podmínku nedodržuje, provede soud potřebné šetření i před uvedenou lhůtou a předloží výsledky šetření prezidentu republiky, a to prostřednictvím ministerstva spravedlnosti. Pouze na prezidentovi pak závisí, zda podmínka stanovená v milosti byla skutečně porušena či nikoli," uvedl v úvodu pořadu Michal Janík. 

Dodal, že "pokud by pan Kajínek skutečně zavinil středeční dopravní nehodu, tak by v prvé řadě záleželo na tom, jak by takové protiprávní jednání bylo kvalifikováno, tedy zda by se jednalo o přestupek či dokonce o trestný čin. V případě kvalifikace jednání jako přestupku je situace jasná, protože podmínka milosti se vztahuje pouze na nespáchání trestného činu nikoliv pouze přestupku. Přestupek tedy není porušením podmínky milosti udělené Kajínkovi a plzeňský krajský soud by vůbec neměl toto teoreticky hodnotit jako možné porušení podmínky a toto nepředkládat prezidentovi prostřednictvím ministerstva spravedlnosti k posouzení, zda došlo k porušení podmínky milosti."

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor a detaily týkající se nehody a dalších okolností, si můžete přehrát v playeru výše.

Zdroj: Zet

 

Hrozí Kajínkovi kvůli automobilové nehodě návrat do vězení? Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Jaký postup zvolí Trump směrem k Íránu?

    Společnost ·

    Tým bezpečnostních poradců Bílého domu doporučil prezidentovi Donaldu Trumpovi, aby odvolal podporu jaderné smlouvě s Íránem, ale zároveň neobnovil sankce, které dohod…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.