Hostit olympijské hry? Děkuji, nechci

Nová starostka italského hlavního města Říma nedávno odmítla podpořit kandidaturu metropole na hostování letních olympijských her v roce 2024. Podle ní si zadlužený Řím nemůže dovolit usilovat o tak náročný projekt. A není sama. Rozpočtové obavy vedly v uplynulých letech město po městu k odhození svého olympijského snu. Hamburg, Stockholm nebo polský Krakov, to jsou jména posledních měst, která z žádosti o pořadatelství vycouvala. Zdá se, že hosting olympiády už není taková prestiž, jak tomu bylo dřív.

Olympijské hostitelské město musí plánovat, zaplatit a postavit projekty masivní infrastruktury. Náklady spojené s bezpečností mohou dosahovat několika miliard dolarů. Pro sportovce i turisty musí být postaveno tisíce hotelových pokojů. To vše by přitom městu měly vykompenzovat příjmy z prodej vstupenek, zvýšení zaměstnanosti ve stavebnictví a ze zvýšení cestovního ruchu. Ekonomové však tvrdí, že skutečný výnos na pořádání olympijských her není tak růžový.

Jedním příkladem za vše může být podle serveru americké televize CNN kanadské město Montreal. To se stalo pořadatelem letních olympijských her v roce 1976. „Olympiáda nemůže prodělat stejně, jako muž nemůže mít dítě,“ říkal tehdejší starosta města před začátkem olympiády. Mýlil se. Špatné řízení a hrubé překročení rozpočtu nechalo město  v dolarech s 1,5 miliardovým dluhem, který splatilo až v roce 2006.

Montreal je sice extrémní případ, ale i tak jsou podle výzkumníků z oxfordské Saïd Business School spirálové náklady normou. „Olympiáda vždy překročí plánované výdaje... Ostatní typy takových mega projektů se čas od času do rozpočtu vejdou, nikoliv však olympijské hry,“ napsali ve studii z roku 2013.

Zkušenosti Montrealu vyplašily potenciální hostitelská města pro hry 1984. Jen Los Angeles, učinilo pro ten rok nabídku. V důsledku toho bylo pak schopné diktovat podmínky Mezinárodnímu olympijskému výboru. Los Angeles tehdy těžce spoléhalo na soukromé financování. Město také využilo existující stadiony, čímž smazalo jednu z největších položek rozpočtu. A výsledek? Zisk!

Zdá se, že od tohoto trendu se však znova opouští. Čísla hovoří sama za sebe. Rusko utratilo za zimní olympijské hry v Soči neuvěřitelných 50 miliard dolarů. Ani Čína nešetřila za olympijské hry v Pekingu 2008. Několik stadionů postavených v brazilském Rio de Janeiru nejspíš nebudou mít žádné další využití.

Mezinárodní olympijský výbor se k výběru hostitelského města pro rok 2024 sejde příští rok. Ve hře jsou pouze Budapešť, Paříž a Los Angeles.

 

 

Zdroj: CNN, Zet

Hostit olympijské hry? Děkuji, nechci Foto: lazyllama / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. USA připravují odvetný kyberútok proti Rusku

    Společnost ·

    Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) na žádost prezidenta Baracky Obamy připravuje možnosti, jak proti Rusku provést odvetný kybernetický útok. Informovala o to…

  2. Facebook vypnul reklamu v celém Thajsku

    Byznys ·

    Sociální síť Facebook vypnula na thajském trhu veškerou reklamu. K tomuto neobvyklému kroku přistoupila po smrti tamního krále Pchúmipchona Adunjádeta, který byl nejdé…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.