Hongkongští demonstranti budou hlasovat o dalším postupu v referendu

Setrvat v ulicích Hongkongu, přistoupit na další rozhovory s tamní správou nebo vyklidit protestní tábory - o tom budou v nedělním referendu rozhodovat demonstranti, kteří v Hongkongu usilují o demokratické volby.   

Tři hlavní skupiny, které za hongkongskými demonstracemi stojí, uvedly, že budou zaznamenávat názor veřejnosti v ohnisku protestů v centru města, kde stále táboří tisíce lidí.

Podle Alexe Chowa, který je jedním ze studentských vůdců, se vláda ohrazuje tvrzením, že studenti nereprezentují většinový názor protestantů na náměstích a obyvatel Hongkongu. „Jsme tu, aby byly slyšet všechny naše hlasy a dáme vládě jasně najevo, co si myslíme,“ řekl ve čtvrtek demonstrantům Chow.

Zástupci hongkongské vlády při úterních rozhovorech s protestujícími vyjádřili ochotu diskutovat o sestavě nominačního výboru a slíbili, že pošlou Pekingu zprávu o požadavcích demonstrantů. Zcela svobodný volební proces ale vyloučili.

Hongkong se před 17 lety vrátil pod čínskou správu s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod. Peking ale letos v srpnu odmítl požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v příštích volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího správce.

Kandidáty musí nejprve nominovat a schválit speciální výbor a až pak o nich budou moci hlasovat voliči. Ve 1200členném nominačním výboru mají přitom převahu přívrženci centrální čínské vlády.

 

Zdroj: ČTK, Reuters

Hongkongští demonstranti budou hlasovat o dalším postupu v referendu Foto: Demonstranti v ulicích Hongkongu Zdroj: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.