Homosexualní styk už není v Indii trestným činem

Indický nejvyšší soud dnes rozhodl, že dobrovolný homosexuální styk mezi dospělými osobami už nebude považován za trestný čin. Podle dosavadního platného zákona z koloniálního období hrozilo v Indii za pohlavní styk mezi homosexuály desetileté vězení.

V roce 2009 soud v metropoli Dillí homosexuální styk dekriminalizoval. Jeho rozhodnutí ale v roce 2013 zvrátil nejvyšší soud, který obnovil platnost zákona z roku 1861, jenž pohlavní styk mezi homosexuály zakazuje. Zdůvodnil to tehdy tím, že měnit zákony má parlament, nikoli soudy. V roce 2016 ale nejvyšší soud uvedl, že záležitost znovu přezkoumá.

Aktivisté bojující za lidská práva dnešní verdikt nejvyššího soudu přivítaly. "Díky všem, kteří proti tomuto předsudku bojovali. Dnešek je dobrým dnem pro lidská práva," uvedl šéf jihoasijské pobočky organizace Human Rights Watch.

Přestože zmíněný zákon se v Indii jen výjimečně používal k trestnímu stíhání homosexuálů za dobrovolný sex, organizace bojující za práva homosexuálů si stěžovaly, že policie ho často uplatňuje k zastrašování gayů a leseb.

 

 

Zdroj: ČTK

Homosexualní styk už není v Indii trestným činem Foto: Saikat Paul / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.