Hnutí Boko Haram na severovýchodě Nigérie uneslo skoro sto mužů

Bojovníci islamistického hnutí Boko Haram unesli asi stovku chlapců a mladých mužů z odlehlé rybářské vesnice na severovýchodě Nigérie. Mezi běžné praktiky tohoto hnutí patří nucení zajatých mužů k boji v řadách hnutí. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na svědky, kterým se podařilo z místa uprchnout.

Příslušníci hnutí Boko Haram zaútočili na vesnici Doron Baga nedaleko břehů Čadského jezera v neděli. Ozbrojenci zapálili ve vesnici domy, chlapce a muže ve věku mezi 15 a 30 roky naložili na nákladní auta a odvezli, uvedlo několik svědků. Pohřešováno je 97 lidí, šest starších mužů ve vesnici útočníci zabili.

Vesnice byla přepadena zhruba čtyři měsíce poté, co členové Boko Haram unesli z obce Chibok 270 dívek. Z nich 219 zůstává stále v zajetí.

„Nenechali na místě žádné muže ani chlapce, jen malé děti, dívky a ženy,“ vypověděla obyvatelka vesnice Halima Adamuová. „Křičeli Alláhu akbar (Bůh je veliký) a stříleli kolem sebe. Všude vládl chaos, všichni byli vyděšení,“ dodala.

Agentura AFP s odvoláním na svědky napsala, že některé zajatce naložili ozbrojenci na čluny a odpluli s nimi přes Čadské jezero. Incident se odehrál ve státě Borno, který je baštou Boko Haram.

Islamistické hnutí Boko Haram, které Rada bezpečnosti OSN koncem května zařadila na seznam teroristických organizací, dramaticky vystupňovalo během uplynulého roku útoky na civilisty. Mezi běžné praktiky hnutí patří únosy chlapců, kteří jsou pak nuceni bojovat v jejich řadách, a únosy dívek, jež se stávají sexuálními otrokyněmi bojovníků.

Zdroj: ČTK

Hnutí Boko Haram na severovýchodě Nigérie uneslo skoro sto mužů Foto: Ilustrační foto: Dívky a chlapci v nigerijské vesnici ve státě Ondo, 2012. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Německo poslalo do Iráku humanitární pomoc

    Společnost ·

    Německo dnes vyslalo do Iráku pět vojenských letounů naplněných 36 tunami humanitární pomoci, podle německého ministra zahraničí totiž Irák čelí katastrofě. Letadla ve…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.