Hmatové značky na bankovkách opotřebením mizí, ČNB na plastové zatím přejít nehodlá

Austrálie zavedla nové plastové bankovky, které mají být snadno rozeznatelné pro nevidomé a slabozraké. Hmatový prvek by v nich neměl podléhat opotřebení, jako tomu je u českých bankovek. Česká národní banka (ČNB) naopak podle hlavního metodika ochrany platidel ČNB Jaroslava Moravce žádné změny nechystá. Opotřebování řeší pravidelnou obměnou oběživa.

Na českých bankovkách se nachází takzvané hmatové značky pro nevidomé a slabozraké v podobě soustavy kruhů a čar v různém počtu a orientaci. „Značky mohou být obecně vyrobeny tiskem z hloubky. To je technika, která má plastickou tiskovou linku a je nahmatatelná. Anebo se může jednat o techniky lisování přímo do papíru. V obou případech se jedná o vytvoření mechanického vjemu, tedy vyvýšení na bankovce,“ řekl na rádiu Zet Moravec, který zároveň přiznal, že se tato vlastnost dobou zhoršuje a úplně vymizí. „Z těchto důvodů, ale i pro obecnou čistotu peněz v oběhu, Česká národní banka, peníze poměrně často obměňuje,“ dodal.

Nevidomí také mohou bankovky poznat podle délky bankovek, která se s přibývající nominální hodnotou liší vždy o 5 milimetrů. I to často může u nevidomých působit problém, což přiznává i Moravec. Ten ale zároveň upozornil, že za První republiky měly mezi sebou jednotlivé nominály mnohem větší rozdíly. působilo to však mnohdy potíže. „Bylo to velice nepraktické. Největší peněžní hodnota se musela překládat až na čtyřikrát, aby se vůbec vešla do peněženky,“ řekl Moravec.

Česká republika však Austrálii následovat nebude. Přechod z papírových na plastové, které se opotřebovávají mnohem méně, se Česká národní banka nechystá. Stejně tak neplánuje žádné jiné technické nebo výtvarné změny. Podle Moravce však nové australské bankovky nejspíš nepředstavují novou éru platidel, i když by vzhledem k samotné delší životnosti australské plastové bankovky mohla mít delší životnost i hmatová značka. „Je otázka, jestli to není trochu mediální bublina na něčím, co je v Austrálii nové, ale v jiných zemích to funguje už desítky let,“ dodal.

Některé cizí bankovky na slepé neberou ohled

Podle Moravce se totiž zdá, že dosud Austrálie hmatové značky na svých bankovkách neměla. Nebyla by jediná. Spojené státy jsou často kritizovány za to, že jejich bankovky na nevidomé nemyslí. Dolarové bankovky totiž mají identické rozměry, design i povrch.Ani eura však speciální hmatové značky nemají. „Nová emise eura, která se začíná vydávat od předloňského roku, na nevidomé pamatuje a má hmatové značky v podobě čar, které jsou po stranách bankovek a jsou kódovány pro nominální hodnotu,“ řekl Moravec.

 

 

Celý rozhovor s hlavním metodikem ochrany platidel České národní banky Jaroslavem Moravcem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Hmatové značky na bankovkách opotřebením mizí, ČNB na plastové zatím přejít nehodlá Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Dánsko koupí údaje z kauzy Panama Papers

    Byznys ·

    Dánsko koupí uniklé údaje z panamské právní firmy Mossack Fonseca, která pomáhala klientům ukrývat svůj majetek v daňových rájích. Informoval o tom dánský daňový minis…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.