Hlavní zprávy z byznysu: Ve volbách v USA zvítězili republikáni, oslabili tak Obamovu administrativu

Republikáni v USA zvítězili v proběhlých volbách - získali většinu v dolní komoře Kongresu, Sněmovně reprezentantů, a poprvé po osmi letech také v Senátu. Podle analytiků vítězství republikánů oslabí administrativu prezidenta Baracka Obamy. V některých státech ještě volby neskončily.  

Až demokraté přijdou o dosavadní převahu v Senátu, nebude Barack Obama moci samostatně rozhodovat o vysokých postech ve své administrativě. Před volbami měli ve stočlenném Senátu demokraté 53 křesel a prezident se mohl spoléhat i na dva nezávislé senátory. Už teď je jisté, že republikáni získali v Senátu nejméně 51 křesel a sčítání hlasů ještě neskončilo.  Již dříve se americký prezident nemohl opřít o Kongres, protože Sněmovnu reprezentantů, která se celá mění každé dva roky, plně ovládali republikáni.

Republikáni si připsali vítězství ve státech Colorado a Montana. Projekce Reuters naznačují, že získají i senátorské křeslo v Kentucky. Kentucky patří do skupiny zhruba desítky států, které byly považovány za klíčové pro republikánský Senát. Naopak senátor za americký stát Louisiana, považovaný rovněž za klíčový, z úterních voleb nevzešel, neboť žádný z kandidátů nezískal potřebných více než 50 procent hlasů. Voliči půjdou k dodatečnému volebnímu kolu 6. prosince.

Za špatným výsledkem demokratů z velké části stojí Obamova nepopularita. S prezidentovou prací je spokojeno jen asi 42 procent Američanů. List The Washington Post v komentáři poznamenal, že letošní kampaň je takřka výhradně o Obamovi a o tom, jak lidé pohlížejí na jeho politiku.

 

Maloobchodní tržby tažené prodejem automobilů vrostly na 6,2 %

Maloobchodní tržby v Česku v září díky přínosu motoristického segmentu zrychlily meziroční růst na 6,2 procenta z 2,7 procenta v srpnu. Růst tržeb se tak vrátil na červencovou úroveň. Podle serveru Patria tak pokračuje trend posledních měsíců, kdy rekordně rostou prodeje aut, ale ostatní  průmyslová odvětví narůstají pouze mírně. Při očištění tržeb o vliv různého počtu pracovních dní bylo ale zvýšení o něco menší, a to 4,5 procenta. Za celé třetí čtvrtletí se tržby meziročně reálně zvýšily o 5,1 procenta.

 

EPH koupil britskou černouhelnou elektrárnu

Energetický a průmyslový holding (EPH), který vlastní podnikatel Daniel Křetínský s Patrikem Tkáčem a finanční skupinou J&T, koupil černouhelnou elektrárnu Eggborough u britského Leedsu. Informoval o tom server Lidovky.cZ s odvoláním na zdroje blízké transakci. Elektrárna má výkon srovnatelný s jihočeským Temelínem.

Akvizice ve Velké Británii je pro druhou největší českou energetickou skupinu začátkem expanze do západní Evropy mimo tradiční trh střední Evropy a Německa, napsal server. Spojené království se podle něj potýká s nedostatkem zdrojů.

EPH vlastní hnědouhelné doly a elektrárny v Německu. Její německá hnědouhelná firma Mibrag nyní projevila zájem o hnědouhelná aktiva, která má v Německu švédská firma Vattenfall.

 

Stát vrátí účastníkům druhého pilíře celý státní příspěvek

 

Účastníci druhého důchodového pilíře dostanou po jeho zrušení zpět nejen vložené peníze, ale také celý státní příspěvek. Ten je o polovinu vyšší než dobrovolně odváděná částka. Počítá s tím návrh připravený ministerstvem práce a sociálních věcí, který dostala k projednání vláda. Informují o tom Hospodářské noviny (HN).

Druhý důchodový pilíř prosadila vláda Petra Nečase (ODS). Lidé mohou přesměrovat tři procenta odvodů z veřejného důchodového systému do vlastního spoření u penzijních společností, částku ve výši dvou procent odvodů musí přidat ze svého. Využilo toho jen kolem 83.000 lidí. Vláda chce druhý pilíř ukončit k 1. lednu 2016. Návrh počítá s tím, že lidé si budou moci naspořené peníze nechat poslat na účet nebo poštovní poukázkou, případně je přesunou do třetího pilíře důchodového systému. Peníze by měli být vyplaceny do konce roku 2016. Odvody účastníků druhého pilíře spolu se státním příspěvkem dosud dohromady činí asi 1,3 miliardy korun.

 

Filmové studio Warner Bross zruší 12% svých pracovních míst

Filmové a televizní studio Warner Bros. Entertainment kvůli snížení nákladů a splnění finančních cílů zruší zhruba 1000 pracovních míst, tedy přibližně 12 procent celkové pracovní síly. Warner Bros je další divizí americké mediální společnosti Time Warner, která bude propouštět po neúspěšném pokusu o převzetí ze strany společnosti 21st Century Fox. Propouštění se bude týkat i divizí financí a informačních technologií. V těchto odděleních by k němu mohlo dojít v prvním čtvrtletí příštího finančního roku. Ve většině případů však prý firma hodlá dotčené pracovníky informovat tento týden.

 

Evropa

Přistěhovalci z EU přinášejí podle studie biliony liber do britského rozpočtu

Přistěhovalci v Británii v posledních deseti letech zaplatili víc na daních  než kolik celkem pobírali na sociálních dávkách. Ukázala to studie Centra pro výzkum migrace UCL. Závěry studie tak vnášejí nové světlo na klíčovou politickou otázku, se kterou jde do květnových parlamentních voleb stávající premiér David Cameron.

Cameronova administrativa chce omezit imigraci do země a dostává se do střetu s jedním z hlavních principů EU. Studie ukázala, že lidé, kteří se do Spojeného království přistěhovali po roce 2000, přispěli do veřejných rozpočtů země 20 miliardami liber v období 2001-2011. Přistěhovalci z deseti vetšinou poskomunistických zemí, které vstoupily do EU v roce 2004, přispěli z této částky 5 miliardami liber. Ze studie vyplývá že tedy nejsou zátěží pro rozpočet země.

 

Maďarsko chce i přes nesouhlas EU postavit ropovod South Stream

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes potvrdil své odhodlání realizovat Rusy prosazovaný projekt plynovodu South Stream, proti němuž má Evropská unie námitky. Projekt plynovodu South Stream, za nímž stojí ruský plynárenský koncern Gazprom a který by měl stát 16 miliard eur (444 miliard korun), má zajistit zásobování Evropy ruským plynem mimo území Ukrajiny. Evropská unie ale výstavbu pozastavila. Plynovod, jehož výstavba začala oficiálně v prosinci 2012, má mít roční kapacitu 63 miliard kubíků plynu. Má vést pod Černým mořem, přes Bulharsko, Srbsko, Maďarsko a Slovinsko až do Itálie.

Moskva chce tímto způsobem obejít Ukrajinu, přes niž je nyní ruský plyn hlavně dodáván do Evropy a s níž je Rusko ve sporu kvůli podpoře proruských separatistů. Evropská komise projektu vytýká mimo jiné to, že ruský Gazprom má být jak dodavatelem plynu, tak i provozovatelem plynovodu.

 

Technologie

Microsoft začne spolupracovat se sdílecí službou Dropbox

Softwarová společnost Microsoft oznámila, že se spojila se službou Dropbox, která umožňuje sdílení souborů on-line. Společnost tak chce uživatelům kancelářských Office programů umožnit správu a sdílení souborů prostřednictvím webové stránky Dropboxu a také pomocí mobilní aplikace. Podle Microsoftu bude tato funkce obsažena v příštích aktualizacích mobilních aplikací Office, na webu bude služba dostupná v polovině roku 2015.

 

Zdroj: ČTK, Reuters, Patria, Lidovky

 

 

Hlavní zprávy z byznysu: Ve volbách v USA zvítězili republikáni, oslabili tak Obamovu administrativu Foto: Ilustrační foto. Zdroj: ČTK

reklama

Další články

  1. Týden vědy a techniky: Přímý kontakt s vědou

    ·

    Letošní Týden vědy a techniky s mottem Dotkni se vědy chystá na 500 akcí v různých koutech České republiky. Festival nabídne přes dvě stovky přednášek, čtyřicet výstav…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.