Hlavní zprávy z byznysu: Ukrajina za 6 let referendem rozhodne o vstupu do EU, NATO, říká Porošenko

Ukrajina uspořádá za šest let referendum, ve kterém se její občané rozhodnou, zda by země měla vstoupit do Evropské unie a do NATO. Řekl to ukrajinský prezident Petro Porošenko. Podle něj má tak vláda čas následujících několik let udělat reálné politické změny, které jsou třeba pro splnění podmínek vstupu do obou struktur.  

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval Spojené státy a EU za to, že zasahují do vývoje v bývalých komunistických zemích. Podle Putina ohrožují plány na rožíření NATO na východ ruskou národní bezpečnost. V Donětském a Luhanském regionu na východě Ukrajiny už zemřelo více než 4 300 lidi v bojích mezi vládními silami a pro-ruskými separatisty. Západ obviňuje  Rusko, že podporuje konflikt, ve kterém se prakticky každý den porušuje příměří, podepsané 5. září.

Generální tajmeník NATO Jens Stoltenberg řekl, že stále platí rozhodnutí z roku 2008, že Ukrajina může vstoupit do aliance po splnění kritérií pro členství. Stoltenberg ale řekl, že se o členství Ukrajiny v současnsoti nevedou jednání.

 

Z domova

Česká ekonomika se oživí výrazně rychleji, než OECD očekávala

Česká ekonomika oživí z loňského poklesu výrazně rychleji, než Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) na jaře očekávala. Hrubý domácí produkt tento rok vzroste o 2,4 procenta, dvojnásobným tempem, než OECD odhadovala v květnu. Po letošním prudkém oživení by měla v příštích dvou letech v Česku dál svižně růst soukromá spotřeba, kterou podpoří vyšší zaměstnanost a růst mezd, v silné expanzi budou pokračovat také investice. Se zlepšením hospodářské situace v zahraničí by měl ekonomiku dál podporovat i vývoz.

Organizace také v dnešním globálním výhledu českou vládu vyzvala, aby se zaměřila na efektivní utrácení strukturálních evropských fondů; to by podle OECD mohlo posílit růst produktivity a urychlit přibližování českých příjmů k západoevropské úrovni.

OECD připustila, že předpovídaný růst české ekonomiky může ohrozit nepříznivý vývoj v Rusku a na Ukrajině, který by mohl podkopat důvěru soukromého sektoru. Mezi další rizika patří nadále špatné čerpání z evropských fondů popřípadě nečekané oslabení ekonomiky Německa či celé eurozóny.

 

České firmy v Kazachstánu podepsaly přísliby na transakce za 450 milionů dolarů

České firmy podepsaly v Kazachstánu přísliby na budoucí kontrakty za asi 450 milionů dolarů (10 miliard korun), jako součást programu návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Kazachstánu. Dohody o spolupráci podepsaly soukromé firmy z oblasti zemědělství, zbrojního průmyslu a důlních zařízení, ale také státní instituce jako český Svaz průmyslu a dopravy, Czech trade či CzechInvest. Většina dohod ale jsou zatím jen memoranda o dalším spolupráci.

Dohody se týkají dodávek technologií a technologických celků v oblasti zemědělství, důlních zařízení, ale také dodávek zbraní. Svazu průmyslu a dopravy se taky dohodl na návštěvě Kazašské delegace v Praze v lednu.

Memorandum o spolupráci chtěla podepsat také česká společnost Škoda Transportation, která usiluje o dodávky vlaků a tramvají do Kazachstánu za 80 milionů eur. Kontrakt by se mohl později rozšířit až na 300 milionů eur. Memorandum se ale zatím nepodařilo uzavřít.

Delegace prezidenta Zeman se dnes z Kazachstánu přesune do Tádžikistánu, kde bude jednat do čtvrtka. 

 

Spojené arabské emiráty poprvé otevřou ambasádu v ČR

Spojené arabské emiráty (SAR), jejichž obchodní význam kvůli protiruským sankcím stále narůstá a díky ropě jsou jednou z nejbohatších zemí světa, poprvé otevřou své zastupitelství v České republice. Informuje o tom web E15.cz. Češi si tak ušetří cestu do Vídně, kde dosud fungoval nejbližší zastupitelský úřad SAR. Ještě ale přesně není jasno, kdy přesně ambasáda v Česku zahájí činnost, ani kde bude sídlit.

 

Ze světa

Japonská firma plánuje podmořské město pro 5000 lidí

Podmořské město pro 5000 lidí, které by čerpalo energii z mořského dna nacházejícího se o několik kilometrů níž, navrhla jedna z předních japonských stavebních firem. Podle ní by se projekt s názvem Ocean Spiral mohl stát skutečností už za pár desítek let a úpmohl by v době, kdy stoupání hladin oceánů ohrožuje přežití ostrovních komunit. Píše o tom list South China Morning Post.

Podmořské město by mělo být podle návrhů rozděleno na tři části. Hned pod hladinou by byla umístěna plovoucí koule o průměru 500 metrů, v níž by se nacházely obchodní a obytné zóny a také hotely. Na mořském dně by se pak rozkládala továrna, která by využívala mimo jiné mikroorganismy k přeměně oxidu uhličitého v metan, které lze využít jako energetický zdroj. Elektřinu by vyráběly i generátory využívající rozdílů v teplotě mořské vody v různých hloubkách.

USA chce zavést dovozní cla na pneumatiky z Číny

Spojené státy zavedou dovozní cla na pneumatiky z Číny, kvůli čínským státním dotacím. Oznámilo to americké ministerstvo obchodu, podle kterého výrobci pneumatik v Číně využívají nepoctivé státní dotace.

Závěrečné rozhodnutí o zavedení cla by mělo na ministerstvu padnout v dubnu příštího roku. Podle předběžného rozhodnutí ministerstva by cla na dovoz pneumatik pro osobní a lehké užitkové vozy měla činit až 81,29 procenta. To se bude vztahovat na zboží společnosti Shandong Yongsheng Rubber Group Co. Pro ostatní firmy jako Cooper Kunshan Tire Co. nebo GITI Tire (Fujian) by mělo clo činit pod 20 procent.

V roce 2013 hodnota dovozu pneumatik pro osobní a lehké užitkové vozy z Číny do USA činila 2,1 miliardy dolarů (46,6 miliardy Kč), napsala agentura Reuters.

 

Věda a technologie

Sony chce restrukturalizovat divizi elektronických přístrojů a zvýšit její příjmy o 70 %

Japonský výrobce elektroniky Sony chce v příštích třech letech zvýšit příjmy divize elektronických přístrojů o téměř 70 procent. Příjmy divize plánují zvýšit na 1,3 bilionu až 1,5 bilionu jenů (244,8 až 282,5 miliardy Kč) z letošních očekávaných 890 miliard jenů. Firma o tom dnes informovala investory.

Sony chce restrukturalizovat své hlavní aktivity, kterými jsou oblasti televizorů a chytrých telefonů. Ty mají problém udržet tempo s konkurencí, jako jsou Apple a Samsung Electronics.

Výhled do budoucna pro své chytré telefony firma nezveřejnila, chystá se ho oznámit do konce března 2015. Obnovit ziskovost divize chce omezením počtu nabízených produktů. V televizní divizi se tak chystá snížit počet nabízených produktů až o 30 procent

 

 

Zdroj: ČTK, E15.cz, Bloomberg

Hlavní zprávy z byznysu: Ukrajina za 6 let referendem rozhodne o vstupu do EU, NATO, říká Porošenko Foto: ČTK: Ukrajinský premiér A. Jaceňuk a generální tajemník NATO A. F. Rasmussen; Brusel 3/2014

reklama

Další články

  1. Letní letná přijde letos se zimním projektem

    ·

    Cirkusový festival s desetiletou tradicí, Letní Letná, připravuje zimní projekt s názvem LeDní LeTná. Organizátoři slibují připomenutí toho nejzajímavějšího z letního …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.