Hlavní zprávy z byznysu: SYRIZA se dohodla s pravicovými Nezávislými Řeky na vládní koalici

Levicová strana SYRIZA, která vyhrála v neděli předčasné volby do řeckého parlamentu, se dnes domluvila na vzniku vládní koalice s menší pravicovou stranou Nezávislí Řekové. Oznámili to předsedové stran Alexis Tsipras a Panos Kammenos. Ve 300členném parlamentu budou mít obě formace dohromady většinu 162 poslanců. 

I když se strany nacházejí proti sobě na opačném konci politického centra, mají stejně odmítavý názor na úsporná opatření, která Aténám nařídili mezinárodní věřitelé výměnou za rozsáhlé půjčky. Obě strany mají v plánu vyjednat s věřiteli řadu úlev.

Předseda strany SYRIZA, Alexis Tsipras, bude podle zdrojů agentury Reuters uveden do funkce premiéra již dnes. 

SYRIZA po sečtení téměř všech hlasovacích lístků získala 36,3 procenta hlasů a i se zákonným bonusem 50 křesel pro vítěze má podle DPA mít ve 300členném parlamentu 149 poslanců. Druhá skončila dosavadní vládní pravicová strana Nová demokracie se ziskem 27,9 procenta hlasů. Třetí místo obsadila krajně pravicová strana Zlatý úsvit s 6,4 procenta hlasů. Ostatní formace, které se dostaly do parlamentu, obdržely kolem pěti procent.

 

V reakci na řecké volby kleslo euro vůči dolaru na jedenáctileté minimum

Euro se dnes propadlo vůči americkému dolaru pod hranici 1,11 USD, tedy na nejnižší úroveň od září 2003. Důvodem je vítězství levicové strany SYRIZA, která se staví proti dalším úsporným opatřením v zemi, v nedělních předčasných parlamentních volbách v Řecku. Experti očekávají, že euro by během dne mohlo dál padat, napsala agentura Reuters.

Pokud bude SYRIZA nadále prosazovat neústupnost ohledně rozhovorů s trojicí mezinárodních věřitelů Řecka, tedy Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem, pozorovatelé očekávají  další propad eura. 

 

Vítězství SYRIZY zvýší podle Camerona ekonomickou nejistotu v Evropě

Vítězství levicové strany SYRIZA v řeckých parlamentních volbách zvýší ekonomickou nejistotu v celé Evropě. Řekl to britský premiér, Davida Cameron. S výsledky byli naopak spokojeni socialisté z Portugalska, podle nichž úspěch SYRIZY značí pozitivní změny v Evropě. Výsledky voleb ovlivnily světové burzy, kde poklesly ceny eura na nejnižší úroveň proti dolaru za posledních 11 let.

„Řecké volby zvýší ekonomickou nejistotu napříč Evropou. To je důvod pro to, aby Británie setrvala u své (hospodářské) politiky, ochránila vlastní (ekonomickou) bezpečnost,“ řekl podle zahraničních agentur konzervativní premiér Cameron na Twitteru.

Francouzský socialistický prezident François Hollande řecké vítězné levici poblahopřál. Přeje si, aby Francie a Řecko dále úzce spolupracovaly na ekonomickém růstu a stabilitě eurozóny.

Šéf německé centrální banky Jens Weidmann vyjádřil naději, že nová řecká vláda nebude řeckým obyvatelům slibovat něco, co nemůže od partnerů dostat a co si Řecko nemůže dovolit.

 

Ministři zahraničí EU zasednou na mimořádné schůzi kvůli situaci na Ukrajině

Ministři zahraničí zemí Evropské unie se mimořádně sejdou ve čtvrtek kvůli nepokojům na východě Ukrajiny, kde proruští separatisté nerespektovali nastolené příměří a v sobotu ostřelovali město Mariupol, které si vyžádalo nejméně tři desítky obětí a téměř stovku zraněných. O jednání požádalo předsednické Lotyšsko.

Ministři zahraničí osmadvacítky se tak budou tento měsíc ukrajinskou krizí zabývat již podruhé. Po schůzce z 19. ledna, na které se hovořilo o strategii budoucích vztahů s Ruskem, dávali ministři najevo, že není čas na změnu podoby protiruských sankcí. Nyní ale proruští separatisté odmítli uznávat příměří a oznámili obnovení bojových operací. Kyjev obviňuje z přímého zapojení do bojů Rusko, Moskva to stále odmítá.

Po tomto vývoji už některé země EU žádají rychlé přitvrzení postoje. Například litevský ministr Linas Linkievičius je přesvědčen, že útoky, které si vyžádaly oběti mezi civilisty, by měly být označeny za teroristické činy. Ministr se také vyslovil pro rozšíření sankcí. Předseda Evropské rady Donald Tusk na Twitteru poznamenal, že nastal čas přikročit k politice založené na chladných faktech a bez iluzí. 

 

Prezident Obama bude na návštěvě v Indii projednávat obchod i životní prostředí

Americký prezident Barack Obama dorazil na svou druhou návštěvu Indie, kde bude jednat o uzavření strategických obchodních dohod, zejména co se týče zbrojního průmyslu a energetiky. Na programu bude také jednání o důležitosti boje proti změnám klimatu.

Očekává se, že americké a indické firmy uzavřou dohody například o společné produkci v oblasti zbrojního průmyslu či obnovitelných zdrojů energie. Jednalo se i o spolupráci v jaderném sektoru a právě v této oblasti se nyní podařil posun, který komentátoři označují za významný průlom.

Obě země totiž už v roce 2008 podepsaly dohodu, která Indii umožnila přístup k americké civilní jaderné technologii. Obě strany měly ale tehdy své výhrady. USA po Indii žádaly podrobné sledování každého gramu dodaného štěpného materiálu, Dillí zase trvalo na plné odpovědnosti dodavatelů technologií při případných poruchách jaderných zařízení, což investory odrazovalo. Rozpory se údajně nyní podařilo překonat.

Obama bude s indickými představiteli mluvit rovněž o nutnosti boje se změnami klimatu. Indie se zdráhá přijmout omezení týkající se produkce CO2, ačkoli je jeho třetím největším producentem na světě. Dillí trvá na tom, že jakékoli závazky v tomto směru by ohrozily hospodářství země, a chce místo toho spíše investovat do obnovitelných zdrojů.

 

 

Zdroj: ČTK

Hlavní zprávy z byznysu: SYRIZA se dohodla s pravicovými Nezávislými Řeky na vládní koalici Foto: ČTK - Zprava Alexis Tsipras a Panos Kammenos

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.