Hlavní zprávy z byznysu: Sazby českých hypoték v prosinci byly nejnižší v historii, průměrně 2,37 %

Průměrná úroková sazba českých hypoték klesla v prosinci na 2,37 procenta, historicky nejnižší úroveň. Sazby hypoték klesaly celý loňský rok a odrážejí tak současnou situaci v ekonomice: centrální banka drží klíčovou úrokovou sazbu blízko nule, aby zabránila hrozbě deflace. Nízký růst cen a oživení ekonomiky má za následek, že lidé více utrácejí. Data o průměrné ceně českých hypoték vyplývají z indexu společnosti Fincentrum, která je sleduje od roku 2003.  

S klesající cenou, za kterou si lidé mohou půjčit peníze na bydlení, roste také objem hypoték. V prosinci bylo sjednáno o 644 hypoték více než v listopadu a jejich objem stoupl o 15 procent - na nejvyšší měsíční úroveň 14,4 miliardy korun.

Podle  vedoucí analytika Fincentra Josefa Rajdla k poklesu sazeb a nárůstu oběmů v závěru měsíce také přispěla akční nabídka jedné velké banky, která nabídku zúročila v posledních dnech roku.

Průměrná částka, na kterou v prosinci lidé čerpali hypotéku, vzrostla na 1,8 milionu korun, což je nejvíce od září 2008.

 

Ze světa

Výrobce luxusních hodinek Cartier zvýší v eurozóně ceny svých výrobků 

Švýcarský výrobce luxusních hodinek a šperků Cartier zvýší ceny svých výrobků v zemích platících eurem o pět procent, aby kompenzoval ztráty, způsobené náhlým oslabením eura vůči franku. Frank skokově posílil vůči euru po nedávném rozhodnutí švýcarské centrální banky zrušit pásmo, které bránilo jeho apreciaci. 

Agentuře Reuters plánované opatření sdělil na hodinářském veletrhu v Ženevě výkonný ředitel Cartier Stanislas de Quercize.

Švýcarské společnosti po oznámení centrální banky minulý týden varovaly před poklesem vývozu, zisků a příjmů z cestovního ruchu. Šéf společnosti Swatch tehdy označil rozhodnutí banky za „tsunami“ pro švýcarskou ekonomiku.

  

Porošenko varuje před eskalací konfliktu mezi proruskými separatisty a ukrajinskou armádou

Ukrajinský prezident Petro Porošenko řekl, že hrozí „velmi vážné nebezpečí“ že konfliktu mezi jeho zemí a proruskými separatisty na východě bude eskalovat.  Ruští vojáci se podle něj dostávají stále přes hranice do Ukrajiny a tím vyvíjejí tlak na ukrajinskou armádu. 

Ruský prezident Vladimir Putin stále popírá, že by jeho země vojensky podporovala separatisty.

Porošenko řekl, že Ukrajina požaduje okamžité stažení vojsk a požaduje, aby rebelové dodržovali příměří, které obě strany podepsaly začátek října v Minsku.

 

Kongres má na výzvu prezidenta Obamy ukončit embargo vůči Kubě

Americký Kongres by měl na výzvu prezidenta Baracka Obamy letos začít pracovat na ukončení obchodního embarga vůči Kubě. Embargo zavedl Washington před více než půlstoletím v reakci na komunistický převrat. Podle Obamy tato změna postoje povede k demokratickým změnám na komunisty ovládaném ostrově. O dalším uvolňování vztahů bude dnes v Havaně poprvé jednat nejvyšší delegace amerických diplomatů za posledních 30 let.

Republikánští zákonodárci jej však zrušit nechtějí, dokud nedojde k podstatným krokům směrem k demokracii, k nimž Havana zatím neprojevila vůli. Symbolem dohody mezi oběma zeměmi se stal o Američan Alan Gross, propuštěný vězeň z kubánského vězení. Po jeho osvobození, které Kuba doprovodila propuštěním 53 politických vězňů, budou podle Obamy následovat další kroky, které dají novou naději pro budoucnost Kuby.

 

Evropské akcie stouply včera kvůli Číně a ECB na nové sedmileté maximum

Evropské akcie včera vzrostly na nejvysší úropveň za sedm let. Růstu pomáhal předpoklad, že Evropská centrální banka tento týden oznámí program nákupů státních dluhopisů jako opatření na podporu ekonomice eurozóny.. K optimismu také přispěla data o růstu čínské ekonomiky.

Evropský index FTSEurofirst 300 se během obchodování dotkl 1428,22 bodu, což je nové sedmileté maximum. Obchodování zakončil na 1422,79 bodu se ziskem 0,9 procenta.

Čínská ekonomika loni rostla o 7,4 procenta, podle dat která byla zveřejněna včera. Je to sice nejpomalejší růst od roku 1990, investoři se ale obávali, že výsledek bude ještě horší.

"Zpomalování v Číně se podle všeho odehrává velmi umírněným a kontrolovaným tempem, což je pro trh dobré," sdělil podle agentury Reuters analytik Ronny Claeys ze společnosti KBC Asset Management v Bruselu.

 

Technologie

Počítačové firmě IBM meziročně klesl čistý zisk i tržby

Americké počítačové firmě IBM ve čtvrtém čtvrtletí klesl čistý zisk oproti stejnému období loňského roku z 6,19 miliardy na 5,48 miliardy dolarů (z asi 149 miliard na 132 miliard korun). Stalo se tak kvůli klesající poptávce po server, úložištích dat IBM a hardwaru.

Tržby firmy kvůli klesající poptávce po svých serverech a úložištích dat klesly o téměř 12 procent na 24,1 miliardy dolarů. U hardwaru tržby klesly o 39 procent na 2,41 miliardy dolarů.

Vzápětí akcie společnosti, která je největším poskytovatelem technologických služeb na světě, podle agentury Reuters poklesly o 3,5 procenta.

 

Microsoft má dnes představit systém Windows 10

Největší softwarová společnost na světě Microsoft by dnes měla představit podrobnosti o svém novém operačním systému Windows 10. Pozorovatelé očekávají, že firma novou verzi svého desítky let starého operačního systému propojí s jinými aplikacemi. V oblasti chytrých telefonů totiž firma zaostává za konkurenty Google a Apple.

Operační systém Windows stále používá většina osobních počítačů, ale v oblasti chytrých telefonů ztrácí na silnou konkurenci. Podle výzkumné společnosti IDC podíl přístrojů využívajících systém Windows loni na světovém trhu s chytrými telefony dosahoval pouze 2,7 procenta.

Microsoft příchod nového operačního systému avizoval před několika měsíci. Firma přešla z verze 8 rovnou na desítku, aby zdůraznila přiblížení světu zaměřenému na mobilní zařízení a internetové služby. Podle předpokladů má Windows 10 vstoupit na trh v letošním druhém pololetí.

 

Domácí

Voda v ČR letos podražila o 2 - 2,5 %

Průměrná cena vodného a stočného se v České republice zvýšilo v rozsahu dvou až 2,5 procenta. Na tiskové konferenci to řekl předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) František Barák barák neuvedl důvody pro zvýšení. Za kubický metr vody obyvatel Česka zaplatí v průměru zhruba 85 korun.

Mezi cenami v jednotlivých regionech panují výrazné rozdíly. Nejdražší voda je v Táboře, kde cena dosahuje 106 korun. Naopak nejméně stojí voda v Jaroměři na Náchodsku. Za kubický metr vody platí 48 korun.

 

O2 letos zdvojnásobí investice, především na budování sítě LTE

Operátor O2 letos zdvojnásobí investice do mobilní sítě na částku kolem miliardy korun. Většina peněz bude vynaložena na budování nové generace sítě pro vysokorychlostní internet, označované jako LTE.

Firma má v současnosti v ostrém nebo testovacím provozu okolo 1200 základnových stanic pro LTE, letos plánuje postavit dalších 1000. Zhruba do dubna chce operátor pokrýt celou Prahu a Brno, v dubnu budou pokryty rovněž nově otevírané stanice metra na trase A. Letos také operátor celistvě pokryje okresy s menším zalidněním.

 

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Hlavní zprávy z byznysu: Sazby českých hypoték v prosinci byly nejnižší v historii, průměrně 2,37 % Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Reklamní tržby loni stouply o pět procent

    Byznys ·

    Tržby reklamy v minulém roce posílily o 4,8 procenta na 65,7 miliardy korun v ceníkové hodnotě. Největší růst vykázala televizní a rozhlasová reklama, naopak tisková i…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.