Hlavní zprávy z byznysu: Sankce a pokles cen ropy způsobí Rusku roční ztráty až 140 miliard dolarů

Sankce Západu způsobí Rusku ročně ztráty ve výši asi 40 miliard dolarů ročně. Agentuře Reuters to dnes řekl ministr financí Ruské federace Anton Siluanov. Další ztráty, v rozsahu asi 90 až 100 miliard dolarů, způsobí Rusku podle ministra pokles cen ropy.  

Rusko, které je největším producentem ropy na světě, potřebuje podle analytiků cenu alespoň 100 dolarů za barel, aby udrželo vyrovnaný rozpočet. Uralský typ ropy se ale v současnosti obchoduje na  nejnižší úrovni za poslední 4 roky a přiblížil se hranici 75 dolarů za barel. Je to způsobeno zejména snížením globální poptávky díky pomalému ekonomickému oživení v Evropě a nižší výhledem na ekonomický růst v Číně.

 

OPEC možná sníží težbu ropy, aby zabránil dalšímu poklesu ropy na světovém trhu

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu, kteří ve čtvrtek budou jednat ve Vídni, by se mohli rozhodnout pro snížení těžby a zabránit tak dalším poklesům ceny ropy. Podle agentury Bloomberg možná přijde s návrhem na snížení těžby Írán.

Polovina analytiků v průzkumu Bloomberg se domnívá, že organizace OPEC objem těžby sníží. Ten je v současnosti oficiálně stanoven na 30 miliónů barelů denně. Írán bude možná prosazovat snížení o jeden milión barelů. Členské země OPEC dodávají na světové trhy asi 40 procent veškeré ropy.   

 

Rusko nesníží svou těžbu ropy, aby podpořilo vývoj světových cen této komodity

Rusko neplánuje zasáhnout na podporu světových cen ropy snížením své vlastní produkce. Snížení by omezilo příjem pro ruský rozpočet a navíc je technicky těžko proveditelné. Země má totiž nedostatek skladovacích kapacit a při odstavení vrtů by hrozilo jejich zamrznutí.  V pátek přitom ruský ministr energetiky Alexandr Novak řekl, že ruská vláda o možném snížení těžby ropy jedná. Źádné rozhodnutí ale ještě neučinila.

Rusko získává z vývozu ropy a zemního plynu zhruba polovinu svých rozpočtových příjmů. Letošní propad cen ropy zasáhl ekonomiku země, která se navíc musí vyrovnávat s dopady západních sankcí uvalených na Moskvu kvůli jejímu podílu na ukrajinské krizi. Těžba ropy v Rusku se na podzim pohybuje kolem 10,6 milionu barelů denně. Rusko, které není členem OPEC, je při tomto objemu největším producentem ropy na světě; druhá je Saúdská Arábie.

 

Předseda Evropské komise přestaví investiční balík na podporu hospodářského růstu EU

Evropská komise tento týden představí v parlamentu balík opatření v hodnotě 300 miliard euro, který má podpořit hospodářský růst a tvorbu pracovních míst.

Přesná podoba podpůrných opatření ještě není zcela známa. Někteří kritici oznámených opatření tvrdí, že se nebude jednat o nové peníze, ale jen přenastavené existující fondů.

Podle dostupných informací, které zveřejnil například list Financial Times, komise zřejmě plánuje vznik fondu či fondů s podporou peněz buď přímo z unijního rozpočtu či z Evropské investiční banky. Takový balík by se mohl stát základem a zárukou pro výrazné zvýšení soukromých investic.

O třistamiliardovém balíku, rozloženém do tří let, hovořil předseda Evropské komise Juncker již v létě, a opatření se tak stalo jedním z hlavních slibů jeho týmu. Detaily by měl nyní oznámit ve středu dopoledne na plénu Evropského parlamentu.

 

Švýcaři v referendu rozhodnou o zvýšení podílu zlata v národní bance, ta je proti

Švýcaři budou za týden v referendu hlasovat o návrhu, aby centrální banka zvýšila podílu zlata ve svých rezervách na 20 procent ze současných 7,8 procent. Banka s návrhem nesouhlasí, protože by to podle ní zvýšilo náklady na případné devizové intervence a omezilo jeden z nástrojů její měnové politiky.  

Guvernér Švýcarské národní banky Thomas Jordan řekl, že iniciativa nazvaná “Zachraňte nám švýcarské zlato” by snížila schopnost banky bojovat s posilováním švýcarského franku. Centrální banka se snaží zabránit posilování měny za 1,20 franků za euro a případné zásahy do kurzu jsou v současnosti jedním z hlavních nástrojů její měnové politiky. Centrální banka by v případě schválení návrhu musela ke každému euru, které v rámci intervence koupí, nakoupit i odpovídající množství zlata, aby udržela jeho podíl v rezervách. To by měnové intervence banky značně prodražilo.

Podpora iniciativy mezi švýcarskými voliči v poslední době zřetelně klesla. Podle středečního průzkumu mínění se podpora návrhu snížila na 38 procent ze 44 procent před měsícem.

 

Izraelská vláda podala návrh na uzákonění statutu země jako státu Židů

Izraelská vláda vypracovala návrhy na uzákonění statutu Izraele jako státu Židů. Kritici legislativy poukazují na to, že by tento status mohl ohrozit demokratické základy státu a omezit práva arabské menšiny.

Arabská menšina snahu prohlásit Izrael oficiálně za stát Židů odmítá. Obává se, že by to upřelo Palestincům jejich vyhlašované právo na návrat na území, z něhož odešli po vzniku Izraele v roce 1948 a po následných izraelsko-arabských válkách. Izraelští poslanci z řad Arabů označují návrh za rasistický a podle nich nejméně jedna verze návrhu počítá s hebrejštinou jako s jediným úředním jazykem v zemi.

Premiér Benjamin Netanjahu, který zákon slíbil voličům, prohlásil, že legislativa bude garantovat rovnost všech občanů Izraele. Izraelský generální prokurátor naopak varoval před tím, aby židovské hodnoty založené na náboženství a historii stály v zákonodárství a soudnictví nad demokratickými principy. Proti návrhům podle agentury Reuters hlasovalo sedm centristických ministrů, kterí ale byli přehlasováni.

 

Z domova

Povinné ručení bude příští rok dražší o několik set korun

Povinné ručení v České republice bude podle deníku E15 v příštím roce dražší v průměru několik stovek korun kvůli povinnostem, které pro pojišťovny zavedl nový občanský zákoník a jiná legislativa.

Lidé z pojišťovacího trhu odhadují, že zvýšení by nemělo přesáhnout deset procent. Na vině zdražení má být několik legislativních změn, například nový občanský zákoník i příspěvky pojišťoven na hasiče.

 

Výrobce plastů Formplast dokončil logistickou halu, přijme nové zaměstnance 

Firma Formplast Purkert z Jablonného nad Orlicí, která vyrábí plastové díly pro automobilový průmysl, dokončila novou logistickou halu a nakoupila nové technologie pro vstřikování plastů. Do rozšíření výroby investovala 120 milionů korun. Zároveň přijme několik desítek zaměstnanců.

 

Zdroj: ČTK, Bloomberg, E15

Hlavní zprávy z byznysu: Sankce a pokles cen ropy způsobí Rusku roční ztráty až 140 miliard dolarů Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Letní letná přijde letos se zimním projektem

    ·

    Cirkusový festival s desetiletou tradicí, Letní Letná, připravuje zimní projekt s názvem LeDní LeTná. Organizátoři slibují připomenutí toho nejzajímavějšího z letního …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.