Hlavní zprávy z byznysu: ČSA a odbory se dohodli na kompromisu, stávka ve čtvrtek nebude

ČSA a zástupci odborů dosáhli při dnešních jednáních kompromisu a stávka palubního personálu, plánovaná na čtvrtek, byla zrušena. Společnost to uvedla v tiskové zprávě.  Letušky a stevardi ČSA hrozili stávkou ve snaze odvrátit plánované propouštění a snižování mezd. 

Společnost ČSA dnes oznámila, že se zúčastněné strany dohodly na kompromisu, jehož výsledkem je odvolání stávky i stávkové pohotovosti palubních průvodčích. Součástí dohody jsou blíže nespecifikovná „opatření na snížení dopadu propouštění." 

„Dosažený výsledek nelze interpretovat jako vítězství či porážku ani jedné ze stran"řekl Luboš Pomajbík, předseda Odborového svazu dopravy, v tiskovém prohlášení. Podle zástupkyně Odborové organizace palubních průvodčí se podařilo uchránit „dodatečná pracovní místa stevardů nad rámec plánovaného propouštění." 

Václava Řehoře, předseda představenstva Českého aeroholdingu, který je akcionářem společnosti, řekl, že se „základní parametry restrukturalizačního plánu touto dohodou nemění" 

ČSA začaly rozdávat výpovědi včera. Restrukturalizaci, spočívající ve snižování mezd a propuštění asi třetiny personálu, ve středu podpořil také akcionář Korean Air. Celkem aerolinie v rámci restrukturalizačního plánu hodlají propustit 77 pilotů, 66 pracovníků v administrativě a přes 170 palubních průvodčích.

 

Výsledky Microsoftu překonaly očekávání, pomohly mobily, cloudový software

Kvartální výsledky softwarowé společnosti Microsoft, které překonaly odhady analytiků, byly podpořeny příjmy z cloudových služeb a oživením prodejů vlastních počítačů a mobilů. Výsledky jsou podle analytiků potvrzením, že strategie nového generálního ředitele Satyi Nadelly funguje.

Microsoft oznámil, že celkové tržby za čtvrtletí končící 30. zářím vzrostly o čtvrtinu na 23,2 miliard dolarů.  Čistý zisk společnosti byl 4,5 miliard dolarů. Rostly příjmy i z problematické divize mobilních telefonů Nokia, kterou firma koupila letos.

Příjmy z prodeje cloudového softwaru Azure a online verze balíčku nových kancelářských aplikací Office se se více než zdvojnásobily.

Zlotý oslabil na nejnižší úroveň vůči dolaru za více než rok kvůli očekávání dalšího snížení sazeb

Polský zlotý oslabil na nejnižší úroveň vůči dolaru za posledních 15 měsíců. Podle analytiků podpořil slabá data o maloobchodní tržbách spekulace na další snižování úrokových sazeb v Polsku.

 

Z domova

 

V Česku se začaly prodávat nejnovější chytré telefony od Apple iPhone 6 a iPhone 6 plus

O půlnoci se v České republice se ve vybraných obchodech  začaly prodávat chytré telefony iPhone 6 a iPhone  6 plus. Podle obchodníků bylo do skladů prodejen dodáno jen omezené množství, které se brzy vyprodá.

Vlajkový produkt společnosti Apple se k zákazníkům v České republice dostává více než měsíc po uvedení na trzích v USA a Velké Británii. Cena iPhone 6 bez smlouvy s operátorem začíná na 18.240 Kč. Přístroje, které mají větší displej, než předchozí generace, měly po uvedení na trh problémy s operačním systémem. Mezi recenzemi se také objevila videa, která ukazovala, že kontsrukci nového telefonu lze ohnout.

 

Ze světa

 

New York má první případ eboly. Je jím lékař, který se staral o nemocné v Africe

Newyorskému lékaři, který se nedávno vrátil ze západní Afriky, byl diagnostikován smrtící vir ebola. Jde o první případ eboly v největším městě Spojených států a čtvrtý potvrzený případ v této zemi.

Třiatřicetiletý člen mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic Craig Spencer, který léčil pacienty s ebolou v Guineji, začal trpět horečkou a průjmem, a tak byl dopraven do Spojených států k ošetření. Osoby, se kterými přišel do přímého styku, jsou v karanténě. Starosta New Yorku Bill de Blasio uvedl, že Newyorčanům, kteří nebyli vystaveni riziku nakažení, nehrozí žádné nebezpečí.

 

Země Evropské unie musí do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 40 procent

Evropská unie se zavázala, že do roku 2030 sníží emise skleníkových plynů o 40 procent proti úrovni z roku 1990. Závazek, který byl oznámen dnes v noci, je výsledkem summitu osmadvacítky v Bruselu.

Tento cíl je závazný pro každou členskou zemi Unie. Chudší země mají být podpořeny dodatečnými fondy, aby je toto environmentální opatření nebrzdilo v rozvoji. V Evropské unii se má také do roku 2030 zvýšit podíl výroby energie z obnovitelných zdrojů na nejméně 27 procent a zároveň se posílí propojení energetických sítí. Obavy z možného zdražení energií vedly země ze střední a východní části EU k požadavkům na kompenzace nákladů opatření.

 

Merkelová: EU bude příští týden jednat o překlenovacím úvěru pro Ukrajinu

 

Ukrajina požádala EU o úvěr ve výši 2 miliardy eur, aby mohla zaplatit část svého dluhu za ruský plyn a zároveň se zajistila dodávky na zimní měsíce. Německá kancléřka Angela Merkelová řekla, že Evropská unie projedná překlenovacího úvěr pro Ukrajině v příštím týdnu.

Podle ruského monopolního vývozce plynu Gazprom dluží Ukrajina na dodávkách téměř 4,5 miliardy dolarů. Ukrajina souhlasila, že Gazpromu zaplatí 3,1 miliardy dolarů, aby měla v zimních měsících k energetické surovině přístup.

Poslední jednání mezi Moskvou a Kyjevem o nezaplaceném dluhu Ukrajinu za ruský plynu, která zprostředkovala Evropská unie, se konala v úterý. Dialogy skončily bez výsledku a další vyjednávání tak byla přesunuta na 29. října. Podle ruského ministra energetika, Alexandra Novaka, už obě strany téměř dosáhly dohody, ale neshodly se na otázce, jak bude Ukrajina platit za dodávky plynu předem  v listopadu a prosinci.

 

G. Soros kritizuje EU za vlažný přístup k Ukrajinské situaci, zemi by podle něj měl pomoci i IMF

Finančník a filantrop George Soros řekl, že Evropská unie se musí více zasadit o to, aby skončilo Ruské vměšování do bojů na Ukrajině, protože tento konflikt ohrožuje samotnou existenci Unie.

Soros, který byl řečníkem na mezinárodní konferenci včera v Bruselu, řekl, že Evropa musí zabránit finančnímu kolapsu Ukrajiny . Podle něj by kolaps této velké země  měl nedozírné geopolitické následky. Finančník zároveň v podobném duchu napsal článek ve čtrnáctideníku New York Review of Books.

Podle Sorose  by Mezinárodní měnový fond měl poskytnout Ukrajině okamžitě alespoň 20 miliard dolarů a přislíbit další pomoc. 


Zdroj: ČTK, Reuters, Bloomberg

 

Hlavní zprávy z byznysu: ČSA a odbory se dohodli na kompromisu, stávka ve čtvrtek nebude Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.