Hlavní zprávy z byznysu: Rychlost inflace se v říjnu nemění, potvrzuje politiku nulových sazeb

Inflace v říjnu rostla stejným tempem jako předchozí měsíc, ovlivňována pomalým růstem cen v západní Evropě. Spotřebitelské ceny rostly meziročně 0,7 procenta, stejně  jako v září, v souladu s konsenzem analytiků. Tento růst cen je stále nižší, než by bylo pro ekonomiku vhodné a potvrzuje tak politiku České národní banky, která drží úrokové sazby prakticky na nulové hodnotě a oslabuje korunu, aby zabránila deflaci.  

Ceny meziměsíčně rostly o 0,2 procenta. Data dnes zveřejnil Český statistický úřad. 

Hlavním zdrojem meziročního růstu jsou ceny potravin, pohonných hmot, oděvů a obuvi, tedy zboží, které je často z dovozu a reaguje tak na slabší korunu.

Podle analytiků se vliv sankcí na ceny potravin zatím příliš nepotvrdil a spotřebitelská poptávka se do inflace nepromítne, dokud nedojde rychlejšímu růstu mezd. Podle Evy Zamrazilové, bývalé členky bankovní rady ČNB, bude ke konci roku meziroční míra inflace kolem 1 procenta a kolem této hodnoty bude oscilovat i v roce 2015.

Ve snaze zabránit deflaci, tedy poklesu spotřebilteských cen, zvolila Česká národní banka politiku devizových intervencí, které udržují koruna na hranici 27 korun za euro a brání v posilování měny.

 

Nezaměstnanost klesla na 7,1 %, pomohly sezónní práce, růst ekonomiky

Nezaměstnanost v České republice v říjnu klesla na 7,1 procent, ze zářijových 7,3 procent, díky pokračujícím sezónním pracem a díky oživení ekonomiky.

Enel říká, že má už 3 nabídky na koupi svého podílu v největším slovenském výrobci elektřiny  

Generální ředitel Enelu řekl pro agenturu Reuters, že tato italská firma zatím obdržela 3 nabídky na koupi podílu ve Slovenských elektrárnách.

Enel chce získat závazné nabídky na koupi dvoutřetinového podílu v největším slovenském výrobci elektřiny do konce listopadu. O koupi podílu se v minulosti zajímaly české společnosti ČEZ a EPH a zájem o koupi části podílu dala najevo také slovenská vláda.

Enel prodává části svého byznysu, protože potřebuje snížit dluhu a udržet si tak úvěrový rating v investiční kategorii.

 

Ruský rubl posiluje už druhý den, investoři očekávají zásah centrální banky

Guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiulina dnes řekla, že rubl oslabil příliš a banka může omezit přísun měny bankám, které s ní spekulují. To si investoři vyložili jako hrozbu další intervence.   Rubl posíl o 3 procenta na 45,25 za dolar.   

 

Z Evropy

Východoukrajinské město Doněck zažilo nejsilnější bombardování za poslední měsíc

Východoukrajinské město Doněck v neděli zažilo nejsilnější bombardování za poslední měsíc.

Není jasné, zda  osmihodinového bombardování města, které ovládají proruští separatisté, souvisí s informacemi o koloně tanků a těžkých zbraní, která podle OBSE posílila řady rebelů. Evropská unie vyjádřila znepokojení nad informacemi o posilováním separatistů a vyzvala Rusko, aby zabránilo přesunům vojáků a zbraní ze svého území na Ukrajinu a stáhlo z Ukrajiny všechny jednotky, zbraně a vybavení. Rusko nadále popírá, že by na východě Ukrajiny válčili ruští vojáci.

Konflikt, během kterého zemřelo přes 4000 lidí, a který měl být ukončen dohodou v září, se v posledních dnech opět vyostřuje a obě jeho strany se navzájem obviňují z porušování mírové dohody.

 

Katalánci se v neoficiálním referendu vyslovili pro nezávislost na Španělsku

Čtyři pětiny z více než dvou milionů účastníků nedělního nezávazného referenda v Katalánsku se vyslovilo pro nezávislost na Španělsku a podle premiéra katalánské vlády Artura Mase se tak ukázalo, že si Katalánsko chce vládnout samo. Španělský ministr spravedlnosti Rafael Catalá ale referendum označil za neplatnou a neužitečnou politickou propagandu. Referenda se  podle agentury AFP účastnily přinejmenším dva miliony z přibližně 5,4 milionu oprávněných voličů, odpůrci hlasování bojkotovali.

Referendum se konalo navzdory tomu, že ústavní soud v Madridu hlasování pozastavil s odůvodněním, že teprve zhodnotí, zda je legální.

 

Ze světa 

Začíná summit zemí APEC. Bude se zabývat geopolitickou situací a čínsko-japonskými vztahy

V Pekingu dnes začíná dvoudenní summit Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), který se zaměří na mezinárodní obchod a geopolitické konflikty. Uskutečnit se má například dvoustranná schůzka japonského premiéra Šinzóa Abeho s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, která má vylepšit čínsko-japonské vztahy. Sumitu se zúčastní také prezidenti  Barack Obama a Vladimir Putin. Bilaterální rozhovory těchto dvou státníků, jejichž vztahy jsou napjaté kvůli ukrajinské krizi, se však neočekávají.

Čína a Japonsko se před summitem APEC dohodly, že se pokusí zmírnit napětí kolem ostrovů ve Východočínském moři. Členské země APEC , které představují 47 procent světového obchodu, by rády podpořily vzájemnou výměnu zboží a služeb omezením obchodních bariér, jednání však komplikuje rivalita mezi Spojenými státy a Čínou. USA pracují s dalšími 11 zeměmi na vzniku zóny volného obchodu s názvem Transpacifické partnerství (TPP), jež nezahrnuje Čínu. Peking zase prosazuje vznik Zóny volného obchodu Asie a Tichomoří (FTAAP) tvořené všemi 21 členy APEC.

 

Technologie

Blackberry se místo na vývoj nových zařízení zaměří na ziskovost

Výrobce mobilních telefonů Blackberry, který má za sebou první fázi svého inovačního plánu, se nyní zaměří na ziskovost a nebude tříštit své síly na vývoj řady nových zařízení. Řekl to výkonný ředitel společnosti John Chen. Jeho cílem je zajistit, aby se společnost co nejdříve vrátila k zisku. Blackberry pod Chenovým vedením již prodala část majetků a uzavřela partnerství, která mají snížit výrobní náklady a rozšířit nabídku mobilních aplikací. 

 

Zdroj: ČTK, Reuters, Bloomberg

Hlavní zprávy z byznysu: Rychlost inflace se v říjnu nemění, potvrzuje politiku nulových sazeb Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.