Hlavní zprávy z byznysu: Rusko varovalo USA, že dodávka zbraní Ukrajině by eskalovala konflikt

Rusko varovalo Spojené státy, že případná dodávka zbraní Ukrajinské vládě by znamenala  vážné porušení dohod mezi oběma zeměmi a eskalovala by konflikt v oblasti. Reakce ruského Ministerstva zahraničí přišla před dnešní návštěvou amerického Vice-Presidenta Joe Bidena na Ukrajině.    

Mluvčí ministerstva zahraničí Ruské federace Alexander Lukaševič řekl agentuře Reuters, že jakákoli dodávka zbraní Ukrajině by znamenala pro Rusko „velmi vážný signál”. Lukaševič varoval před zásadní změnou politiky USA vůči konfliktu na Ukrajině. Reagoval tak na komentáře tiskového mluvčího ministerstva zahraničí USA, že Spojení státy zvažují veškeré možnosti, jak Ukrajině pomoci.

Rusko podporuje separatisty, kteří bojují na východě Ukrajiny za samostatnost, ale přímou vojenskou účast v konfliktu popírají.  

 

Pokud ČEZ investuje do společnosti Slovenské elektrárne může mít nižší úvěrové hodnocení

Agentura Fitch říká, že potenciální akvizice Slovenských elektráren by pravděpodobně byla negativní pro úvěrové hodnocení společnosti ČEZ.

 

Barack Obama představil rozsáhlou reformu imigračního systému, která legitimizuje pobyt 5 milionů přistěhovalců

Americký prezident Barack Obama ohlásil rozsáhlé změny v americkém imigračním systému. Změny, které vstoupí v platnost na jaře, učiní systém spravedlivějším a uchrání pět milionů přistěhovalců před vypovězením z USA.

Obamův postup ale vyvolává nevoli mezi jeho oponenty. Ti říkají, že americký prezident překročil své pravomoce. Podle komentátorů hrozí střet s čerstvou republikánskou většinou v obou komorách Kongresu.

Podle Obamy se změny deportace zaměří na přistěhovalce, kteří nelegálně překročili hranice teprve nedávno, a na zločince a členy gangů. Opatření tak nepostihne rodiny, zejména děti a jejich matky. Nejvýraznější dopad zřejmě bude mít opatření, které od jara umožní některým imigrantům získat tříleté pracovní povolení. To se bude vztahovat na přistěhovalce žijícím v zemi více než pět let a na osoby s dítětem narozeným v USA či s potomkem s povolením pobytu. 

 

Rusko, které potřebuje zastavit pokles cen ropy, má málo co nabídnout na zasedání OPEC příští týden

Ruská vláda má velmi omezené možnosti, jak snížit svoji těžbu ropy a pomoci kartelu zemí vyvážejících ropu OPEC zastavit pokles cen této suroviny. Podle agentury Reuters nebude mít delegace Ruska na zasedání OPEC příští týden co nabídnout. Zastavení těžby na některých vrtech by přineslo riziko zamrznutí zdroje a země podle analytiků nemá ani dostatečné kapacity na skladování produkce.

Členové OPEC, mezi které Rusko nepatří, se setkají příští týden v ústředí organizace ve Vídni. Jednání se zaměří na to, jak koordinovaně omezit těžbu a pomoci tak zabránit dalšímu poklesu cen ropy, která se ocitla na úrovni 78 dolarů za barel, tedy čtyřletém minimu. Rusko podle Reuters potřebuje, aby ropa stála nejméně 100 dolarů za barel. Při této ceně se daří ruské ekonomice hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. Rusko se bude snažit získat pro snížení produkce členy, jako je například Venezuela, ačkoli samo omezení těžby prakticky nemůže provést.        

Ceny ropy se od června propadly o zhruba 30 procent kvůli výhledu na slabou poptávku zejména v Číně a Evropě. Investory nyní zajímá, zda kartel OPEC zareaguje na pokles cen snížením svého těžebního limitu, který v současnosti činí 30 milionů barelů denně.

 

Protievropská Strana nezávislosti zvítězila v britských doplňovacích volbách do parlamentu a ohrožuje tak pozici Davida Camerona

Protievropská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) získala v doplňovacích volbách druhého poslance v britském parlamentu. Agentura Reuters předpověděla, že vítězství kandidáta Marka Recklesse  prohloubí mezi evropskými partnery obavy z možného odchodu Británie z EU a bude také vážnou ranou pro stranu Davida Camerona před květnovými parlamentními volbami.

Doplňující volby se konaly v obvodě Rochester a Strood jihovýchodně od Londýna poté, co Mark Reckless v září opustil konzervativce a přestoupil k UKIP. V hlasování Reckless porazil kandidátku z Cameronovy strany rozdílem téměř tři tisíce hlasů, oznámila dnes britská i zahraniční média. Strana požaduje požaduje rychlý odchod země z Evropské unie a výrazné omezení počtu přistěhovalců.

 

Írán odmítá přestavbu reaktoru, neshoda ohrožuje zrušení sankcí

Írán v rámci vyjednávání o svém jaderném programu odmítl navrhovanou přestavbu svého reaktoru a situace tak ohrožuje dohodu s velmocemi a vyhlídku na zrušení protiíranských sankcí.

Konečná dohoda mezi Íránem a šesti velmocemi měla být uzavřena do pondělí. 

Některé země podezírají íránskou vládu, že v těžkovodním reaktoru v Aráku může získávat plutonium, které lze pak použít k výrobě jaderné zbraně. Írán podobný úmysl popírá.

Podle tiskových agentur se termín dodržet zřejmě nepodaří. S Íránem vyjednává šest velmocí -(USA, Rusko, Francie, Británie, Čína a Německo - už několik let. Až loni se podařilo dospět k dílčímu ujednání, v němž se země zavázala, že omezí některé své jaderné aktivity. Konečná dohoda ale předpokládá, že Íránci dodají dostatek informací a vyloučí tím podezření o vojenském charakteru svého programu.

 

Věda a technologie

Nejlepším českým internetovým projektem se letos stala služba na rozvoz jídla DámeJídlo.cz

Nejlepším internetovým projektem roku v letošní anketě Křišťálová lupa se stala služba na on-line objednání a rozvoz jídla DámeJídlo.cz. Osobností roku je odborník na analýzu dat ze sociálních sítí a pedagog Josef Šlerka. ČTK to sdělili organizátoři soutěže ze společnosti Internet Info.

O vítězích 9. ročníku v celkem 14 kategoriích rozhodla svým hlasováním odborná porota a internetová veřejnost. Podle organizátorů soutěž pomůže nominovaným projektům získat nové uživatele, zákazníky nebo diváky.

Své vítězství z loňských oceněných obhájily rovněž cenový srovnávač Heureka.cz, zpravodajský portál iDnes.cz a veřejně prospěšná služba Potraviny na Pranýři. Anticenu letos odborná porota udělila českým operátorům za nerozvoj mobilního internetu. 

 

Zdroj: ČTK, Reuters

Hlavní zprávy z byznysu: Rusko varovalo USA, že dodávka zbraní Ukrajině by eskalovala konflikt Foto: ČTK: Ukrajinský voják při odjezdu na východ zěmě, Novi Petrivtsi 30. 9. 2014

reklama

Další články

  1. Letní letná přijde letos se zimním projektem

    ·

    Cirkusový festival s desetiletou tradicí, Letní Letná, připravuje zimní projekt s názvem LeDní LeTná. Organizátoři slibují připomenutí toho nejzajímavějšího z letního …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.