Hlavní zprávy z byznysu: Rusko přišlo o investiční rating, spadl do spekulativního pásma

Ratingová agentura Standard & Poor's včera snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska do spekulativního pásma. Rusko tak přišlo o investiční rating, takže bude řada finančních institucí nyní  nucena prodat ruské cenné papíry. Ruský rubl se po zhoršení ratingu propadl k americkému dolaru téměř o sedm procent.  

Ruská ekonomika se nyní potýká s negativními dopady prudkého poklesu cen ropy. Hospodářský růst navíc podkopávají sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi. Předpokládá se, že ruská ekonomika letos klesne o čtyři až pět procent a tak by mohla S&P v budoucnu přikročit k dalšímu zhoršení ratingu.

Ruský ministr financí Anton Siluanov v reakci na rozhodnutí S&P řekl, že agentura ukazuje pesimismus a nezohledňuje silné stránky ruské ekonomiky. Dodal také, že rozhodnutí pravděpodobně neovlivní kapitálové trhy, protože se očekávalo a bylo s předstihem započítáno do cen.

Dvě zbývající hlavní ratingové agentury Moody's Investors Service a Fitch Ratings nyní ještě hodnotí úvěrovou spolehlivost Ruska nejnižším investičním stupněm.

 

Ministři financí budou dnes v Bruselu debatovat o pomoci Ukrajině i investicích

Dnes se sejdou ministři financí členských zemí Evropské unie k debatě o další finanční pomoci Ukrajině ve výši 1,8 miliar eur. Proberou také návrh na zřízení Evropského fondu strategických investic (EFSI), který se má stát páteří nového investičního programu předloženého šéfem komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Některé země navrhují i vyšší pomoc, až 2,5 miliardy. Komise však varuje, že průtahy spojené se změnami a novou přípravou by mohly pro Kyjev znamenat ohrožení. Ministři také budou debatovat o podobě fondu EFSI. Ten se má stát centrem investičního plánu nové komise a v průběhu tří let by měl pomoci přilákat do evropské ekonomiky až 315 miliard eur.

Český ministr financí Andrej Babiš chce dnes dosáhnout prosazení mechanismu reverse charge, tedy přenesení povinnosti zaplatit daň z přidané hodnoty z dodavatele na odběratele. Babiš věc dlouhodobě prosazuje jako součást svého boje proti daňovým únikům. Jaký bude mít úspěch v Bruselu ale není jisté, kvůli věci jej však také čeká setkání se zástupci Evropské komise.

 

Řecké akcie se po volebním vítězství SYRIZY prudce propadly

Řecké akcie po tamních nedělních volbách výrazně oslabily. Investoři tak reagovali na volební vítězství levicové strany SYRIZA, která chce omezit úsporná opatření v zadluženém Řecku. Obávají se dopadu hrozících sporů mezi novou vládou a mezinárodními věřiteli na likviditu a důvěru klientů v bankovním sektoru. Západoevropské akcie však navzdory poklesu řecké burzy uzavřely na novém sedmiletém maximu.

Řecký akciový index ATG klesl o 3,20 procenta a uzavřel na hodnotě 813,55 bodu, zejména kvůli propadu cen akcií bankovních společností. Akcie řecké banky Piraeus ztratily téměř 18 procent, akcie konkurenta Alpha Bank si odepsaly téměř 12 procent.

V celé eurozóně však akcie rostrou díky rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) podpořit ekonomiku nákupem vládních dluhopisů, tedy takzvaným kvantitativním uvolňováním. Panevropský index FTSEurofirst 300 dnes vzrostl o 0,58 procenta na 1488,03 bodu. Představuje to jeho nejvyšší závěrečnou hodnotu za sedm let.

 

Americké akcie i přes obavy z Řecka posilovaly

Americké akcie včera posílily, a to i navzdory obavám, že vítězství Koalice radikální levice (SYRIZA) v řeckých parlamentních volbách by mohlo vyvolat novou krizi v eurozóně. Na devizových trzích se po přechodném poklesu zotavilo euro. Akcie stoupaly, protože se vítězství SYRIZY předpokládalo.

Vzhůru zamířily například akcie energetických a biotechnologických společností. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, přidal 0,03 procenta na 17.678,70 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,26 procenta na 2057,09 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,29 procenta na 4771,76 bodu.

Analytik Robert Francello ze společnosti Apex Capital upozornil, že vítězství SYRIZY v nedělních volbách se předpokládalo, takže bylo s předstihem započítáno do cen. 

 

Rozpočtový schodek USA má podle Rozpočtového úřadu Kongresu letos klesnout

Rozpočtový schodek Spojených států v tomto fiskálním roce mírně klesne a dostane se podle Rozpočtového úřadu Kongresu (CBO) na 468 miliard dolarů (11,5 bilionu korun), zatímco o rok dříve činil 483 miliard dolarů. K poklesu má přispět zejména růst americké ekonomiky.

Deficit by se tak dostal na nejnižší úroveň od nástupu prezidenta Baracka Obamy do funkce.Ten se ujal funkce prezidenta na začátku roku 2009, tedy v době hluboké hospodářské recese.

Během prvních čtyř let Obamova působení ve funkci přesahoval schodek rozpočtu hranici jednoho bilionu dolarů. V roce 2009 se vyšplhal dokonce na rekordních 1,4 bilionu dolarů (34,5 bilionu korun), připomíná agentura AP.

 

 

Zdroj: ČTK

Hlavní zprávy z byznysu: Rusko přišlo o investiční rating, spadl do spekulativního pásma Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.