Hlavní zprávy z byznysu: Ruská centrální banka zvyšuje sazby, aby zpomalila inflaci, oslabení rublu

Ruská centrální banka se rozhodla pro nečekané zvýšení své klíčové úrokové sazby, aby tak pomohla zastavit pokles rublu a zchladila inflační očekávání. Banka zvýšila sazbu o 1,5 procentního bodu na úroveň 9,5 procent.

Centrální banka Ruské federace zpřísnila měnovou politiku letos už čtyřikrát v reakci na Ukrajinsko-Ruskou krizi, která spustila odliv kapitálu ze země a zvýšila očekávání inflace. Situaci navíc zhoršily ekonomické sankce Západu, slábnoucí rubl a pokles cen ropy.    

Rubl na zvýšení sazeb reagoval oslabením. Včera ale posílil z historicky nejslabších úrovní vůči dolaru a vyvolal spekulace, že za náhlým obratem je další intervence centrální banky. 

Centrální banka už tento měsíc utratila intervencemi na podporu rublu téměř 24 miliard dolarů. Rubl ztratil letos asi pětinu své hodnoty vůči dolaru a je tak čtvrtou nejvíce oslabující měnou na světě.

Nová stimulační opatření japonské centrální banky oslabila měnu a podpořila akciové trhy

Centrální banka v Japonsku dnes překvapila trhy, když oznámila rozšíření opatření pro podporu ekonomiky. Banka nečekaně rozšířila plánovaný objem nákupu aktiv na 80 bilionů jenů ročně, přestože dříve avizovala nižší cílovou hodnotu. Banka tak chce zmírnit dopady, které mělo dubnové zvýšení prodejní daně na hospodářský růst a výdaje spotřebitelů. Akciový index Nikkei dnes v reakci na opatření posílil téměř 5 procent.

Ukrajina a Rusko se po 4 měsících výpadku dohodly na obnovení dodávek plynu

Ukrajina a Rusko se po čtyřech měsících sporů dohodly na obnovení dodávek zemního plynu. Dohoda by podle představitelů Evropské unie měla zmírnit napětí mezi oběma zeměmi a také zaručit stabilitu dodávek pro evropské odběratele.  

Z domova:

NWR bude účtovat o 4 % více za koksovatelné uhlí

Těžební firma New World Resources, která vlastní OKD, bude ve čtvrtém čtvrtletí prodávat koksovatelné uhlí o 4 procenta dráž než ve třetím čtvrtletí. Firma včera řekla investorům a analytikům, že cena dohodnutá s odběrateli na toto období vzroste na 85 eur za tunu.

 

České dráhy vyměnily vedení ČD Cargo, chtějí, aby bylo “dravější” před plánovanou expanzí

České drahy vyměnily vedení dceřiné firmy ČD Cargo jako součást snahy o posílení firmy před plánovanou expanzí na zahraniční trhy.  Představenstvo Českých drah prosadilo změny v managementu aby obchodní řízení společnosti bylo  “dravější”.

Novým předsedou představenstva nákladního dopravce bude od 1. listopadu Ivan Bednárik, dosavadní obchodní šéf Express Slovakia. Do tříčlenného představenstva rovněž jmenovalo obchodního ředitele Cargo Logistic Czech Bohumila Rampulu a ředitele brněnské provozní jednotky ČD Cargo Zdenka Škvařila.

Nákladní doprava Českých drah, kterou ČD Cargo provozuje, vykázala v letošním pololetí zisk 540 milionů korun. Tržby se ale v tomto období snížily o tři sta milionů korun na 6,3 miliardy. Podle vedení Českých drah stojí za poklesem tržeb vysoká konkurence zejména v přepravách hnědého a černého uhlí, která následně vede ke snižování cen za přepravu. Nákladní doprava skončila se ziskem i v loňském roce, předloni firma hospodařila s dvoumiliardovou ztrátou.

 

Ze světa:

NATO kvůli nárůstu aktivity ruského letectva v Evropě zvyšuje pohotovost svých vzdušných sil

Severoatlantická aliance zvýšila leteckou pohotovost kvůli nárůstu aktivity ruských vzdušných sil ve východní Evropě. Oznámil to dnes v Aténách generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Podle něj Rusko vážně podkopává důvěru vybudovanou za poslední desetiletí tím, že letos ztrojnásobilo počet letů podél východní hranice aliance.

Bruselské sídlo NATO již ve středu oznámilo, že Severoatlantická aliance v posledních dvou dnech uskutečnila několik leteckých zákroků poté, co zaznamenala intenzivní aktivitu ruského letectva v evropském vzdušném prostoru. Ruská strana nesdělila letový plán a její letadla neudržovala žádný kontakt s civilním letectvem, což podle aliance představovalo riziko pro civilní lety.

 

Výkonný ředitel Apple Cook oznámil, že je gay. Prohlášením chce podpořit práva menšin.

Generální ředitel Apple Tim Cook se veřejně přihlásil ke své homosexualitě, aby podpořil ty, kteří trpí pro svoji jinakost. Cook o svě homosexualite napsal v článku pro časopis Bloomberg Businessweek.

„Jsem hrdý na to že jsem gay a považuji to za jeden z největších darů, které mi Bůh dal,” napsal Cook v článku. Dodal, že mu odlišná sexuální orientace pomohla lépe pochopit, co to je být v menšině, učinila ho více empatickým a dala mu sebejistotu a možnost žít bohatší život.

“Když někdo jiný uslyší, že výkonný ředitel Apple je gay, může mu to pomoci přijmout sebe sama, anebo to může přinést útěchu někomu, kdo se cítí osamělý. Může to inspirovat ostatní, aby trvali na rovnosti. Pak jsem to rád vyměnil za ztrátu soukromí,” napsal Cook v článku.

Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg

Hlavní zprávy z byznysu: Ruská centrální banka zvyšuje sazby, aby zpomalila inflaci, oslabení rublu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.