Hlavní zprávy z byznysu: Rubl díky prodaným devizám posiluje, vůči dolaru i euru vzrostl o 2,7 procenta

Rubl posiluje svoji tržní hodnotu. Měnu podpořila slova ruského ministra financí Antona Siluanova, který potvrdil, že ministerstvo prodalo devizy. Růst podpořilo i očekávání, že ruští vývozci brzy zvýší objem prodeje dolarů. Dopoledne rubl vůči dolaru i euru vzrostl o 2,7 procenta.

Oživení rublu je v kontrastu se silným prodejním tlakem na počátku tohoto týdne, kdy v jednu chvíli rubl vůči dolaru klesl až o dvacet procent. Prudký pokles rublu ohrožoval relativní finanční stabilitu, na které ruský prezident Vladimir Putin vystavěl svoji popularitu.

Kolem 09:15 kurz dolaru vůči rublu činil 59,85 rublů. Vůči euru kurz činil 73,65 rublů, napsala agentura Reuters.

Analytici Rosbank se domnívají, že vzhledem k současné politice centrální banky by se rubl mohl stabilizovat na kurzu 60 až 62 rublu za dolar. Snahy ruské vlády vyvinout tlak na vývozce, aby nehromadili své příjmy z prodeje v zahraničí, je považován za další pozitivní krok pro ruskou měnu. 

 

 

Ze světa

 

Summit EU podpořil podle Tuska vznik fondu strategických investic

Členské země Evropské unie se na summitu v Bruselu dohodli na rychlém vzniku Evropského fondu strategických investic (EFSI). Ten má investicemi podpořit pomalý ekonomický růst EU. Po jednání to oznámil nový předseda Evropské rady Donald Tusk. Evropská komise chce konkrétní podobu návrhu představit už v lednu.

Prostřednictvím EFSI by v příštích třech letech mělo do evropské ekonomiky přitéci až 315 miliard eur (8,7 bilionu korun).

Lídři zemí EU také podle Tuska připomněli potřebu strukturálních reforem a snah o rozumné hospodaření s veřejnými prostředky. "Tato trojice společně tvoří naši strategii ke zrychlení ekonomické obnovy," prohlásil někdejší polský premiér, pro kterého je nynější summit ve funkci "unijního prezidenta" prvním.

Fond EFSI je součástí plánu komise Jeana-Claudea Junckera. Ve fondu mají být především peníze z unijního rozpočtu a Evropské investiční banky (EIB), celkem 21 miliard eur (579 miliard Kč).

Unie by chtěla mít smlouvu s USA hotovou už v příštím roce.

 

EU chce v příštím roce dokončit jednání o obchodní smlouvě s USA

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie souhlasili uzavřít do konce příštího roku jednání se Spojenými státy o rozsáhlé obchodní a investiční smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). Ta by přinesla největší světovou zónu volného obchodu

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker na závěrečné tiskové konferenci slíbil neustoupit při jednáních z principů, na které Evropě a jejím občanům záleží.

Proti jednání o TTIP se v minulých měsících vzedmul v mnoha členských zemích výrazný odpor. Své pochybnosti dávají najevo také europoslanci. Evropská komise reagovala snahou o co největší otevřenost, publikován byl například vyjednávací mandát evropské strany.

"Nebude to znamenat zahození řady principů, které jsou nám v Evropě velmi drahé," prohlásil Juncker.

 

Irsko předčasně splatilo část dluhu ze záchranného programu, ušetří tím na úrokových splátkách

Irsko předčasně splatilo Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) devět miliard eur ze záchranného úvěrového programu z roku 2010. Na úrocích tím ušetřilo 750 milionů eur, oznámil to dnes irský ministr financí Michael Noonan. Irsko chce brzy splatit i zbytek závazků vůči MMF, a ušetřit tím značné sumy na úrokových splátkách.

Předčasné splátky Irska musely schválit ostatní členské země Evropské unie. Ministr Nooan jim za jejich umožnění poděkoval a na počátku příštího roku plánuje splátku dalších devíti miliard eur.

Irsko po kolapsu svých největších bank dostalo před čtyřmi lety od EU a MMF slíbeno celkem 85 miliard eur. Před rokem země mezinárodní záchranný program ukončila jako, a jako první ze zemí eurozóny postižených dluhovou krizí se vrátila na kapitálové trhy. Irská ekonomika v letošním druhém čtvrtletí prudce zrychlila svůj meziroční růst na 7,7 procenta a vrátila se k tempům minulého desetiletí. Vláda čeká, že po dvou letech stagnace letos ekonomika vzroste o 4,5 procenta.

 

 

Domácí

 

Klienti záložen přijdou při jejich krachu až o desetinu svých úspor

Od poloviny příštího roku začne platit pravidlo týkající se klientů záložen. Toto pravidlo 1 : 10 znamená, že klienti, kteří jsou zároveň členy družstev, budou mít úročen maximálně desetinásobek svého členského vkladu. Lidé, kteří chtějí vydělat na úrocích nabízených kampeličkami, tak musejí počítat s tím, že v případě jejich krachu přijdou o podstatnější část peněz.

Na členský vklad, dosud zpravidla velmi nízký, se totiž nevztahuje pojištění vkladů. Podle viceguvernéra Vladimíra Tomšíka dosud platný stav vedl k tomu, že se členové zajímali pouze o výši úroků a bylo jim jedno, jak kampelička hospodaří a komu půjčuje. Díky evropské směrnici, která nařizuje stoprocentní krytí vkladů do výše sto tisíc eur, jim totiž stačilo si pohlídat, aby u záložny neměli víc. "Tato novela tak poprvé za celou dobu existence záložen významněji posiluje zainteresovanost členů družstev na jejich podnikání, řízení a hospodaření," tvrdí Tomšík

 

 

Ministerstvo zdaní hazard až na 40 procent

Ministerstvo financí plánuje zvýšit zdanění hazardu u živého hraní a technických her. Především jde o hrací automaty, které se zdaní na 40 procent. Pro loterie a kurzové sázky má nově platit sazba 30 procent, uvedla na dnešní tiskové konferenci náměstkyně ministra financí pro daně a cla Simona Hornochová.  

Zvýší se také paušální platba za jeden hrací přístroj u takzvaných technických her ze současných 20 tisíc korun ročně na 40 tisíc korun. Kromě toho budou provozovatelé hazardu i nadále platit 19procentní daň z příjmů fyzických osob. Beze změny zůstane také osvobození provozování všech typů her od DPH bez možnosti jejího odpočtu.

 

Zdroj: ČTK, IHNED.cz

Hlavní zprávy z byznysu: Rubl díky prodaným devizám posiluje, vůči dolaru i euru vzrostl o 2,7 procenta Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.