Hlavní zprávy z byznysu: Růst české ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalil na 2,3 %

Hrubý domácí produkt České republiky rostl ve třetím čtvrtletí meziročně o 2,3 procenta, podporován výrobou automobilů, investicemi firem a domácí spotřebou. Údaj je o dvě desetiny procentního bodu nižší, než byl konsenzus odhadů analytiků před dnešním zveřejněním dat Českým statistickým úřadem.

Růst ekonomiky tedy mírně zpomalil po 2,5 procentním růstu  ve druhém kvartálu. V porovnání s předchozím čtvrtletím rostlo HDP o 0,3 procenta. Za celý rok by podle analytiků česká ekonomika mohla růst asi o 3 procenta, což by byl nejlepší výsledek za dva roky.

Data jsou předběžná a analytici předpokláají, že budou ještě revidována. Podle analytika ČSOB Patra Dufka je výsledek za třetí čtvrtletí dobrý a může vést vytváření nových pracovních míst a zlepšení situace na trhu práce. Data podle Dufka odrážejí výrobu nových modelových řady tuzemských automobilek a obnovenou poptávku po automobilech na evropském trhu.

Podle analytiků poroste česká ekonomika ve čtvrtém kvartále stejným tempem a tak HDP za celý rok vzroste asi o 2,4 procenta. 

Závěr týdne je ve znamení HDP, data reportuje Eurozóna, Polsko i Maďarsko

Hrubý domácí produkt zemí, které používají společnou měnu euro, se ve třetím čtvrtletí zvýšil o 0,2 procenta, v porovnání s předchozím kvartálem. 

Slovenská ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla o 0,6 procent oproti minulému čtvrtletí. Stejným tempem rostla i v předchozích třech čtvrtletích.  Německá ekonomika se jen těsně vyhnula recesi a rostla ve stejném období o 0,1 procenta, v souladu s odhadem analytiků.

Francouzská data HDP překonala očekávání trhů. Ve třetím čtvrtletí byl růst, stejně jako v České republice,  o 0,3 % vyšší než ve čtvrtletí předešlém.

HDP Itálie klesl o 0,1 procenta. V Polsku ekonomika rostla nad očekávání analytiků  - o 0,9 procent mezikvartálně. 

 

Inflace v Eurozóně je  0,4 %, v souladu s odhady

Eurostat dnes také zveřejnil říjnová data inflace za celý blok zemí, používajících společnou měnu. Meziroční míra inflace v Eurozóně byla 0,4 %, v souladu s odhady.

Slovenský ministr financí varuje před uvolněním fiskálních pravidel Eurozóny

Podle Slovenského ministra financí Petera Kažimíra by Eurozóna neměla kvůli podpoře hospodářského růstu slevovat  ze svých pravidel na limity rozpočtových schodků a dluhu. Kažimír to řekl v rozhovoru pro americký list The Wall Street Journal.

Ministr řekl, že skupina  18 zemí, které euro používají, musí zůstat jednotná a držet se dohodnutých pravidel. Kažimír také řekl, že je třeba změnit dojem, že někteří členové tato pravidla dodržovat musí a někteří ne. Základem těchto pravidel je udržovat státní dluh pod úrovní 60 procent HDP a hospodařit se schodkem státního rozpočtu pod 3 procenta HDP.

Tyto komentáře se vztahují k současným požadavkům zemí jako je Itálie a Francie, které volají po výjimkách z pravidel v době pomalého ekonomického růstu. Argumentaci Francie a Itálie odmítá hlavně Německo.

Pět zemí eurozóny nesplňuje limit na rozpočtový deficit a 13 zemí nesplňuje limit na zadlužení. Francie patří mezi ty členské země, které nesplňují oba limity, a Itálie je na hraně v oblasti rozpočtového schodku a nesplňuje stanovenou míru zadlužení. Slovensko patří mezi menšinu zemí, které splňují obě dvě kritéria.

 

Z Evropy

Německá ekonomika zrychlila tempo růstu více, než se očekávalo

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí zřejmě těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se za tři měsíce do září zvýšil podle prvních odhadů o 0,1 procenta po poklesu v předešlém kvartálu. Oznámil to dnes spolkový statistický úřad. Německo má v eurozóně největší ekonomiku, na které je mimo jiné závislá i řada česká firem.

V meziročním srovnání stoupla německá ekonomika za tři měsíce do září předběžně o 1,2 procenta, a zrychlila tak tempo růstu z 1,0 procenta ve druhém čtvrtletí. Výsledek je lepší než očekávání analytiků oslovených agenturou Reuters, kteří předpokládali, že meziročně bude ekonomika stagnovat.

 

 

Ministři financí EU budou dnes jednat o rozpočtu Unie

Složitá rozpočtová jednání čekají dnes v Bruselu ministry financí členských zemí osmadvacítky. Pokud se do pondělí neshodnou nad podobou rozpočtu pro příští rok, bude muset Evropská komise podat jeho úplně nový návrh. Tématem diskuse bude i návrh Evropské komise ze středy, který umožní Velké Británii a dalším zemím odklad nečekaně vysokého doplatku do evropské pokladny z letošního 1. prosince až do začátku září příštího roku.

Kromě této otázky je největším problémem diskusí kolem úprav unijního rozpočtu pro letošní rok doplněk, který má řešit velké množství komisi předložených, ale zatím nezaplacených účtů, především z kohezních fondů.

 

Ze světa

Islámský stát vydá vlastní měnu, chce se vymanit z vlivu globálního finančního systému

Radikální organizace Islámský stát (IS) plánuje tisknout vlastní měnu, kterou budou moci používat muslimové aby se vymanili z vlivu globálního finančního systému. Organizace, která považuje mezinárodní finanční systém za tyranský a ďábelský, svůj plán oznámila v prohlášení, které přinesla stanice CNN.

IS vyhlásil chalífát v části Sýrie a Iráku. Jeho vůdce abú Bakr Bagdádí tvrdí, že se Islámskému státu podřídily také skupiny v Jemenu, Egyptě, Libyi a v Alžírsku. Vyzval ke svaté válce muslimů po celé zeměkouli a ke svržení diktátorských režimů včetně toho v Saúdské Arábii. 

 

Věda a technologie

Počet elektromobilů na českých silnicích se příští rok zdvojnásobí na 700 vozidel 

Počet elektromobilů na českých silnicích by se měl příští rok zdvojnásobit na 700 vozidel. Jen letos přibylo v registru vozidel 140 elektromobilů. Uvedli to dnes zástupci energetické společnosti ČEZ.

 

Americká vláda varovala uživatele telefonů a tabletů od Apple před útoky hackerů

Vláda Spojených států varovala uživatele tabletů iPad a chytrých telefonů iPhone před hackery, kteří mohou zneužít chybu v operačním systému a odcizit data. Podle vlády by hackeři mohli zjišťovat přihlašovací údaje, přístupová data a vzdáleně sledovat aktivitu těchto zařízení.

Uživatelé mohou útokům předejít tím, že budou aplikace do svých telefonů a tabletů stahovat pouze od Apple nebo z důvěryhodných zdrojů.

 

Zdroj: ČTK, Reuters, Wall Street Journal, Patria

Hlavní zprávy z byznysu: Růst české ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalil na 2,3 % Foto: Shutterstock.com: Ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.