Hlavní zprávy z byznysu: Pakt o sdílení bankovních dat omezí daňové úniky, podepsán má být dnes

Globální ekonomická dohoda o sdílení bankovních dat, kterou za více než čtyři desítky zemí podepíší dnes v Berlíně ministři financí, má omezit právo bank na bankovní tajemství a umožnit snazší odhalování daňových úniků.

Dohoda, kterou prosazovaly USA a Evropská unie, umožní automatickou výměnu dat  mezi finančními institucemi.

Kromě většiny zemí EU bude součástí paktu i Lichtenštejnsko, Mexiko, Jižní Korea, ale i regiony se zvláštní jurisdikcí, jako Bermudy, Kajmanské ostrovy a Ostrov Man. Více než 40 zemí dnes podepíše souhlas s přijetím nových standardů pro sdílení dat od roku 2017. Ostatní země, včetně Svýcarska, Číny, Hongkongu, Monaka a Ruska, slíbily účast v systému od roku 2018.

Daňové úniky prostřednictvím zahraničních bank se staly často diskutovanými tématy zejména v Německu a USA. Obě země se v minulosti dostaly do sportu se Švýcarskem kvůli svým požadavkům na přístup k informacím z bankovních účtů svých občanů, kteří měli peníze uloženy u švýcarských bank.

 

Jednání Rusko-Ukrajina mají přinést konečnou dohodu o dodávce plynu

Ukrajina a Rusko dnes jednají o sporných dodávkách plynu. Podle komisaře EU pro energetiku Günthera Oettingera, který schůzku zorganizoval, by mělo být dosaženo konečné dohody. EU se  snaží vyhnout opakování situace z let 2006 a 2009, kdy spory mezi oběma zeměmi ohledně cen a objemů odebíraného plynu způsobily výpadky dodávek i pro koncové odběratele v Evropě.

V Bruselu se sešli Ukrajinský ministr pro energetiku Juri Prodan a jeho ruský protějšek Alexander Novak  

Základem nové smlouvy má být změněná cena ruského plynu pro ukrajinské zákazníky, která bude o sto dolarů nižší, než původně ruský Gazprom žádal. Ještě ale není zcela dořešen režim splácení dlužných částek a rovněž není jasné, jaký objem plynu by měla Ukrajina do konce března z Ruska obdržet.

Žebříček zemí s nejlepšími podmínkami pro byznys vede Singapur. Česká republika je na 44. místě a zaostává za baltickými zeměmi, Polskem i Slovenskem 

V hodnocení „Doing business," které každoročně zveřejňuje Světová banka, už devátý rok vede Singapur, městský stát v jihovýchodní Asii.

K výpočtu umístění zemí v žebříčku používají analytici Světové banky složitý vzorec, který zahrnuje aspekty jako jsou daně, úroveň infrastruktury, ale například i  doba, kterou v dané zemi trvá založit firmu nebo získat stavební povolení.  

Letos u největších ekonomik dochází ke změnám zejména u Velké Británie a Číny. Obě země si polepšily- Británie o jeden stupínek na 8. pozici,  Ćína na 90. příčku z 93. příčky loni. Rusko se zlepšilo o dvě příčky a posunulo se na 62. pozici. USA zůstávají na 7. místě. Japonsko si pohoršilo, o dvě příčky na pozici 29.

Česká republika je na 44. místě a zaznamenala mírné zlepšení oproti loňské pozici. Ze zemí bývalého východního bloku jsou ale před Českem pobaltské republiky (ty zaujímají pozice do 25. místa),  Polsko (32. místo), Slovensko 37. místo) a Bulharsko (39. místo).

Facebook díky mobilní reklamě ve třetím čtvrtletí téměř zdvojnásobil zisk

Největší světová internetová sociální síť Facebook ve třetím čtvrtletí téměř zdvojnásobila čistý zisk kvůli rostoucí poptávce po reklamě na mobilních zařízeních.

Zisk Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl na 806 milionů dolarů (17,6 miliardy Kč). Tržby vzrostly o téměř 60 procent na 3,2 miliardy dolarů a mírně tak překonaly očekávání analytiků. Průzkum agentury Reuters odhadoval tržby na úrovni 3,1 miliardy dolarů. Většinu tržeb Facebooku tvoří příjmy z reklamy, jež stouply o 64 procent na téměř tři miliardy dolarů.

 

Ze světa

Přes sto tisíc lidí v Maďarsku demonstrovalo proti zdanění internetu

Asi 100 000 lidí demonstrovalo včera večer v Budapešti proti plánovanému zdanění přenosu dat po internetu. Podle agentury Reuters se jedná o dosud největší manifestaci v Maďarsku od nástupu pravicové vlády premiéra Viktora Orbána k moci v roce 2010.

Demonstranti tvrdí, že daň je útokem na svobodu projevu. O opatření, které podle obav maďarských demonstrantů také ještě více zhorší vztahy země s Evropskou unií, dnes začal jednat maďarský parlament. 


Dav, který se svolal k protestu převážně pomocí sociálních sítí, pochodoval centrem maďarské metropole a požadoval nejen zrušení plánované daně, ale i Orbánův odchod z čela vlády. Maďarská vláda už uvalila zvláštní daň na bankovnictví, maloobchod, sektory energetiky a komunikace, ve snaze zmenšit schodek státního rozpočtu a uklidnit mezinárodní investory.

 

EU zachová protiruské sankce, nevidí důvod k jejich zrušení

Evropská unie se dnes rozhodla zachovat sankce proti Rusku za jeho účast v konfliktu na Ukrajině. Ke zmírnění nebo zrušení restrikcí není podle agentury AFP důvod. Vyplývá to ze setkání velvyslanců 28 členských zemí, kteří o dopadech sankcí a vývoji situace na východě Ukrajiny jednali. AFP se odvolává na několik diplomatických zdrojů v Bruselu.

 

Technologie

Google vyvíjí zařízení určené k rychlejší diagnóze rakoviny, infarktu a dalších onemocnění

Google pracuje na vývoji technologie, která má diagnostikovat rakovinu, hrozící infarkt a další onemocnění v dřívějších stádiích, než to umožňují současná diagnostická zařízení. Technologie, jejíž vývoj je zatím v raném stádiu,  má podle BBC detekovat choroboplodné nanočástice v krevním oběhu člověka pomocí spolknuté pilulky a senzoru, umístěného na zápěstí. Cílem vyšetření je identifikovat i nepatrné změny v biochemii pacienta, které mohou fungovat jako včasné varování před nemocí. Včasná diagnóza je klíčem k léčbě mnoha druhů rakoviny, z nich řada bývá rozpoznána až po té, co se rozvine do neléčitelného stádia.

 

Zdroj: ČTK, Reuters, BBC

 

Hlavní zprávy z byznysu: Pakt o sdílení bankovních dat omezí daňové úniky, podepsán má být dnes Foto: Shutterstock: Ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.